Neobvyklý jev se objevil v červnové statistice nezaměstnanosti nymburského úřadu práce. V Jiřicích klesla nezaměstnanost na nulu. Práci tu tedy má všech 74 ekonomicky aktivních obyvatel. Odborníci prý něco podobného nepamatují.

„Nevzpomínám si, že by někdy nezaměstnanost v některé obci klesla na nulu,“ řekl Pavel Krpálek z úřadu práce v Nymburce.

Blízko k podobnému rekordu jsou ze všech obcí v regionu jen Úmyslovice, kde je míra nezaměstnanosti 1,18 procent a dva lidé bez práce.

Naopak nejvíce se nízkým číslům vzdaluje Oseček, kde je nezaměstnanost 17,95 a sedm lidí bez práce.

Nezaměstnanost v červnu mírně stoupla na 5,2 procent. To je podle odborníků v období prázdnin a dovolených normální. „V tuto dobu se nové pracovní poměry uzavírají výjimečně. Podobné je to například ke konci roku,“ řekl Krpálek s tím, že v tuto dobu je těžké zájemce o práci umístit.

V evidenci úřadu práce bylo v červnu 2510 uchazečů o práci. Vybírat mohli z 1128 volných pracovních míst. Největší poptávka je po prodavačích, řidičích, číšnících a kuchařích. Volná místa jsou také v zemědělství, a to od odborných profesí až po pomocné síly na polích.

Jak jsou na tom velká města

Nymburk 5,64 %
Poděbrady 4,40 %
Lysá nad Labem 5,36 %
Milovice 10,81 %
Sadská 5,39 %
Městec Králové 5,28 %