V takovém horku, jaké bylo v sobotu odpoledne, se obvykle na vernisáže výstav nechodí. Jenže to by se nesmělo jednat o zcela mimořádnou událost, jakou je setkání s Jiřím Suchým při příležitosti prodejní výstavy jeho grafik. Legendární divadelník, autor bezpočtu písňových textů a nadaný výtvarník Jiří Suchý je totiž jen jeden.

V stinném lesním prostředí Ateliéru Kuba byly rozestavěné lavice, na nichž seděli těšící se návštěvníci. Mezi nimi byly k zahlédnutí i známé tváře, třeba herec Divadla Járy Cimrmana Petr Brukner. Připraveni byli také Milovníci divadla Semafor, jednorázové hudební uskupení, které přišlo Jiřímu Suchému zazpívat jeho písničky.

A pak už Mistr skutečně přišel a vernisáž začala. Jana Kubová, která se ujala role moderátorky, si povídala s Jiřím Suchým nejprve o Jiřím Suchém. Zajímalo ji, jak to, že je tak úspěšný. „To se prostě přihodí. Já jsem proto nic nepodnikl. Dělám, co mě baví, 
a vzácnou shodou okolností to baví ještě určité množství dalších lidí. To se mně prostě udělalo," zněla typicky skromná odpověď Jiřího Suchého.

Na pořad přišla i současnost divadla Semafor. Jiří Suchý se o ní vyjádřil jako o „neblahé". Legendárnímu divadlu dramaticky chybějí finance v důsledku grantové politiky pražského magistrátu. Ale to by nebyl on, kdyby složil zbraně. Minulý týden uvedl Semafor premiéru s výmluvným názvem Mizina číhá, na říjen se chystá galakoncert, který by měl přinést finanční injekci. A o prázdninách divadlo pracuje. „Pevně věřím, že to Semafor přežije. Trochu by mě to mrzelo, minulý režim nám 30 let usiloval o bezživotí a nepovedlo se mu to. Teď máme svobodu, a ono se jim to snad povede," říká překvapeně Jiří Suchý.

Na poli výtvarném hodlá Mistr pokračovat v ilustrování vlastních písní. „Proč mám vymejšlet témata, když tady jsou," prozradil na sebe.

Samozřejmě došlo na muziku, s ansámblem Milovníků Semaforu si Jiří Suchý zazpíval. Pak podepsal něco knih, vyfotografoval se s každým, kdo chtěl (chtěli skoro všichni) a odjel zachraňovat slavné divadlo. Držme palce a podpořme ho třeba koupí litografického listu.