O to postavit na Nymbursku park větrných elektráren zřejmě velmi stojí brněnská firma Viventy. Ta už hledá v regionu další lokalitu.

Tentokrát oslovila obec Křinec, kde se na téma konala i veřejná diskuze. „Zatím nám představili jen nápad. Mělo by podle jejich informací jít o maximálně šest větrných elektráren,“ řekl starosta Milan Moc. Umístěny by měly být jihovýchodně od Zábrdovic.

Stejná firma už před řasem oslovila Jíkev, Loučeň a Krchleby se záměrem postavit v trojúhelníku mezi nimi 25 stožárů. Zastupitelstva obcí ho však odmítají. „Odmítli jsme to z důvodu možného poškození krajiny,“ řekla starostka Krchleb Lidmila Pinterová.

Podobně jako v předešlém případě by i Křinec za každou postavenou elektrárnu mohl získat kompenzaci 2 miliony korun a nemalé peníze by plynuly i majitelům dotčených pozemků. Podle starosty je ovšem teď ještě předčasné jakkoli návrh komentovat.

„Nejde zatím ani o záměr. Uvidíme. Musel by se měnit územní plán, rozhodovat v každém případě musí zastupitelstvo obce,“ řekl Moc. V červnu chce firma pro zájemce z Křince zorganizovat návštěvu větrného parku v Pavlově na Jihlavsku, který iniciovala.

Viventy zatím ale oficiálně neohlásila ani stažení prvního záměru z oblasti u Loučeně.