Kromě Ladislava Kutíka ponese jedna z nových ulic jméno i další osobnosti neodmyslitelně spjaté s Nymburkem. A to Hanuše Karlíka. V Nymburce se proslavil jako výborný cukrovarník a schopný ředitel, z místní továrny se stala škola cukrovarnictví. Kromě řady technologických vylepšení zavedl v cukrovaru ve spolupráci s Františkem Křižíkem elektrické osvětlení.

Angažoval se i mimo cukrovar – zasloužil se mj. o zřízení reálného gymnázia, obecní plynárny a vodárny. K ukončení jeho působení v Nymburce přispěly nepokoje, které mezi dělníky inicioval revolucionář, pozdější komunistický politik a předseda Slovenské republiky rad Antonín Janoušek, otec důstojníka NKVD a brutálního vyšetřovatele StB Jaroslava Janouška.

Ulice, které vznikají v souvislosti s výstavbou nových domů a bytů, musí dostat svá jména. „Ačkoli to vypadá jako snadný úkol, je třeba zvážit více hledisek, než padne konečné rozhodnutí. Svoji roli hraje i příležitost uctít památku významných osobností města,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Nymburské historické centrum večer dýchá vánoční atmosférou.
PODÍVEJTE SE: Nymburské historické centrum večer dýchá vánoční atmosférou

Lokalita Rohov (Babín) je místem, kde vyrůstá městská čtvrť. Výstavbu rodinných domů a bytů samozřejmě doprovází budování komunikací. Nové ulice je třeba pojmenovat, aby stavbám mohlo být přiděleno adresní místo potřebné k zapsání do Registru územní identifikace, adres a nemovitostí.

Podle místostarosty Bořka Černého je při výběru názvů ulic třeba myslet na více věcí současně. „Jde o adresu, s níž si lidé spojí pojem domov a kterou budou mít zapsanou ve svých dokladech. Stane se zkrátka součástí jejich života. Může jít o názvy spojené s místem, ale také můžou být spojeny s trvalou vzpomínkou na důležité osobnosti města. A to má smysl,“ uvedl místostarosta.

Kromě dvou ulic pojmenovaných po zmíněných osobnostech dostaly jména i další tři ulice. Ponesou názvy Junácká, Veslařská a K Rusínku.