Legenda české i světové atletiky. Po 34 let držitelka světového rekordu na 800 metrů v čase 1:53,28, majitelka druhého nejlepšího času v historii na 400 metrů časem 47,99 s a nároďáků na 100 m, 200 m, 400 m i 800 m, nositelka titulů Nejlepší Sportovec roku ČSSR v letech 1981  1983, Nejlepší sportovec Evropy v roce 1983 a také držitelka medaile Za zásluhy z roku 2013, žena známá extrémní tréninkovou zátěží… Jarmila Kratochvílová. Minulý týden oslavila šestašedesát let.

Ani dnes nemůže být bez své životní lásky, atletiky.  Stále trénuje v Čáslavi mladé atlety, nezřídka se s nimi proběhne v lesoparku. Jak vidí nastupující generaci?  „V každém případě je úplně jiná. Jsem ráda, že můžu porovnávat období, kdy jsem sama trénovala a závodila, pak období, kdy se mi jako trenérce podařilo vychovat mistryni světa Lídu Formanovou a období současné, kdy se mi zdá, že sport a pohyb není pro mladé už tak zajímavý. A když sportují, chtějí úspěch hned," říká atletka.

Kde hledat původ jejích mimořádných úspěchů?  Podle ní se na nich podílelo  její výjimečné zdraví, určitě i rodina a lidé kolem ní. Zlomový moment představovalo setkání s trenérem   Miroslavem Kváčem.

Atletika přinesla Jarmile Kratochvílové věci, které by určitě jinak nikdy nepotkala. Také spoustu přátelství, ale i závist. „Určitě jsem odolnější, zdravější a snáze se s některými věcmi vypořádávám," říká atletka.

Jarmila vzpomíná na nymburské Sportovní centrum, které nemohla během své kariéry minout. Zdejší atletický ovál měl už v 70. a 80. letech minulého století, na rozdíl od Čáslavi, umělý povrch. „Poprvé jsem byla ve Sportovním centru kolem roku 1973, a potom vlastně téměř každý rok do ukončení kariéry. Naposledy jsem byla na Tyršáku už jako trenérka se svými svěřenci po roce 2000," vzpomíná. Když se řekne Sportovní centrum, nejdříve ji napadne velká práce, kterou tam musela odvést, a pak úžasná strava. V centru se jí líbilo, na tu dobu poskytovalo špičkové podmínky.

Co říká legendární atletka  záměru rozsáhlé rekonstrukce Tyršáku a vybudování národního sportovního centra? „Byla bych ráda, kdyby se záměr rekonstrukce uskutečnil. Pak by se středisko dostalo na světovou úroveň, jaká je v dnešní době potřeba. Budu držet všechny palce, aby se rekonstrukce opravdu uskutečnila," dodává na závěr.

Jarmila Kratochvílová je přesvědčená, že se do Nymburka i do Sportovního centra zase vrátí, třeba v souvislosti se svými současnými sportovními aktivitami jako trenérka vrcholových běžkyň.