Japonská firma Cosmo Kuroda na výrobu komponentů do LCD televizních obrazovek otevřela v Lysé nad Labem svůj nový závod. Nyní ve firmě pracuje prvních patnáct zaměstnanců, do půl roku však má firma zaměstnat kolem čtyřiceti lidí z Nymburska.

Výrobní hala o ploše 200 metrů čtverečních se nachází na místě bývalého Lekkerlandu v Litoli. Uvnitř haly je rozmístěno několik místností s téměř bezprašným prostředím. Zaměstnanci na začátku směny navléknou ochranné obleky, musí projít vduchovým tunelem, aby se zbavili co největšího počtu prachových částic, a pak mohou vstoupit na pracoviště.

V těchto dnech je již v provozu jeden ze strojů na výrobu takzvaných reflexních štítů, které slouží v LCD obrazovce jako osvětlovací komponent. Během dvou týdnů přibyde další.

Podle ředitele lyského závodu Kiyotoshi Taketsukiho spolupracuje firma s nymburským úřadem práce při náboru nových pracovníků. „Vycházejí nám ohromně vstříc. Během půl roku bychom měli zaměstnat přibližně čtyřicet zaměstnanců,“ uvedl ředitel Taketsuki s tím, že zkušební doba na zapracování ve firmě je tři měsíce. „Poté garantujeme pracovníkům plat sedmnáct až dvacet tisíc korun měsíčně,“ dodal Taketsuki.

Město vstup japonské firmy na své území vítá. Podle tajemníka lyského úřadu Miloše Dvořáka je v zájmu radnice, aby se firma rozjela. „Prospěje tím rozvoji celého regionu a jeho zaměstnanosti,“ uvedl Dvořák.