VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vzpomínají na první třídu ředitelé základních škol

Nymburk - Tomáš Danzer, Soňa Obická, Jiří Cabrnoch. Tři ředitelé základních škol a troje vzpomínání

26.8.2015
SDÍLEJ:

Soňa ObickáFoto: DENÍK/ Ivana Šmejdová

První třída je zlomový okamžik v životě každého z nás. Ať chceme, nebo ne, ovlivnila nás na celý život. Co se nám po letech v souvislosti s ní vybaví? Každý z nás, ředitele tří základních škol 
v Nymburce nevyjímaje, má uloženou zprávu o sobě jako prvňáčkovi, o době, která je součástí našeho dětství. Bývá zasutá hluboko pod nánosem dalších životních událostí, tudíž poněkud rozpitá, ale máme ji. Jaký film se rozeběhne před očima Tomáši Danzerovi, Soně Obické, Jiřímu Cabrnochovi? Také si vzpomínají jako Bohumil Hrabal „jen a jen na slunečné dny"? Nebo spíš na ty zamračené?

Tomáš Danzer

Tomáš Danzer je ředitelem Základní školy a Mateřské školy Nymburk, Komenského ulice. Její součástí je školní jídelna, MŠ Čtyřlístek, MŠ Sluníčko, jejich školní jídelny, školní družina, školní klub. Škola získala nový rozměr dostavbou v roce 1999, k jejímž vrcholům patří auditorium v přízemí a observatoř, kde se nachází druhý největší teleskop v naší republice. O rok později byla zrekonstruována původní školní budova čp. 589.

„Já jsem nastupoval do první třídy v polovině sedmdesátých let, už je to historie. První třídu jsem prožíval myslím klasicky, nic mimořádného. Chodil jsem do základní školy v Tyršově ulici, měli jsme docela přísnou paní učitelku. Ve škole jsem měl kamarády, chodili jsme spolu z tehdy vznikajícího sídliště, stály tam první tři domy, všichni jsme se znali. Který předmět mě nejvíc bavil? Opět klasika, tělocvik. Pamatuji se, že jsem dostal v pololetí na vysvědčení dvojku. Táta mi důrazně vysvětlil, že to je špatná známka, že bych se měl zlepšit. Vím, že mi tehdy bylo divné, jak je možné, že u některých jiných dětí považují doma dvojku za známku dobrou. Ale na konci školního roku jsem už měl samé jedničky. Obecně mám na začátky své školní docházky jen hezké vzpomínky," říká Tomáš Danzer.

Jako veselý dovětek uvádíme odpovědi loňských prvňáčků na otázku „Kdo je Tomáš Danzer?" v anketě školního časopisu sChOOL (červen 2015): Kuba Vyleťal 1.A: Náš ředitel, Michal Klouček 1.A: Zpěvák, Filip Kříž 1.A: Školník a Cecílie Tusarová 1.C: Herec.
Pan ředitel to má docela dobré, že?

Soňa Obická

Soňa Obická vede Základní školu a Mateřskou školu Nymburk, Tyršova ulice. Historie školy sahá až do roku 1881, kdy začala výstavba budovy občanské a měšťanské školy, první školy tohoto druhu v Nymburce. Škola má celkem 28 učeben, ekologickou laboratoř, pracovnu pro výuku vaření, auditorium, keramickou dílnu, tělocvičnu a malý fitness sál. V nové přístavbě je vybudována také školní jídelna a šatny pro žáky. „Do první třídy jsem se moc těšila. Já jsem chtěla být učitelka snad už od narození. Panenky jsem rozsazovala jako ve škole, předepisovala jsem jim sešity…

Měla jsem štěstí na báječnou učitelku, která nás učila od první až do páté třídy. Taky jsem měla v první třídě kamarádku ze školky, ale neseděly jsme spolu v lavici. Paní učitelka posazovala hodné holky se zlobivými kluky. Dneska tenhle postup paní učitelky naprosto chápu. Obecně – bylo to úžasné, já jsem do školy chodila ráda. A to jsem měla hodně přísnou maminku, která mi vynadala za každou dvojku. Později jsem si vybrala studium učitelství na prvním stupni, protože jsem chtěla být učitelka jako ta moje první, která mě nesmírně v životě oslovila. Chtěla jsem jako ona učit všechno, to mi přišlo velmi zajímavé. Vědět o všem něco, nikoli o něčem všechno.

Dnes už učím málo, jenom několik hodin matematiky, u níž vidím, kam se děti za rok posunuly, a taky hudebku, ale užívám si to. Je to takový bonbónek při té rozsáhlé administrativě," rozpomíná se na svoje školní začátky Soňa Obická.

Jiří Cabrnoch

Jiří Cabrnoch stojí u kormidla Základní školy Nymburk, Letců R. A. F. od roku 2001. Škola je nejmladší základkou ve městě, byla slavnostně otevřena v roce 1976. Součástí školy je školní družina, školní jídelna, MŠ Pejsek a kočička včetně školní jídelny, MŠ Větrník včetně jídelny 
a MŠ Adélka. Vyučování ve škole probíhá podle školního vzdělávacího programu Škola vzájemné úcty a veselých barev.

„Přiznávám se, že první třída, to znamená školní rok 1973/4, má obrysy značně mlhavé. Ale pamatuji si jednu věc: chodil jsem na směny, ranní a odpolední. Zároveň to bylo na detašovaném pracovišti základní školy, tedy v úplně jiné budově, než byla základní škola. Mně to vyhovovalo, měl jsme to z domova blíž. Už tehdy mě bavilo mnohem víc čtení než psaní. O co víc mě nebavilo psaní, o to víc jsem četl, a to mi zůstalo do dneška. Celý život dávám přednost obsahu nad formou.

Ptáte-li se na kamarády, myslím, že kdybych se podíval na fotku z té doby, tak bych věděl u 90 % dětí jméno. Poděbrady jsou malé město, 
s řadou dětí z první třídy jsem se potkával i později, včetně tanečních. Když to shrnu, nemám první třídu spojenou s ničím výrazně negativním, ale ani mimořádně pozitivním, je to opravdu prehistorie.

Ale dívám-li se na dnešní prvňáky, žijí v jiné době, mají úplně jiné možnosti, ale spíš by mohli závidět oni nám. Protože ta dnešní obava rodičů o děti je hodně omezuje. Aby se jim něco nestalo, tak ať radši nejdou vůbec ven…Mám dojem, že jsme si to dětství nějak víc užívali. Věděli jsme, že musíme být do tmy doma, nepamatuji se, že by se někomu něco ošklivého stalo. Asi jsme taky byli trochu šikovnější, uměli jsme běhat, skákat, padat. Proto si vezmu letos i sportovní hry, abych ty kluky trochu prohnal…" je rozhodnutý Jiří Cabrnoch.

Autor: Ivana Šmejdová

26.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

KRÁTCE: Komunisté propadli

Nymbursko - Přečtěte si krátké zprávy z volebního dění v regionu!

FOTO: Košíkáři předvedli smršť, dali jednou tolik bodů než soupeř

Nymburk – Nastříleli přesně o polovinu víc bodů než jejich soupeř. Favorizovaní basketbalisté Nymburka sfoukli v dalším kole Kooperativa NBL mužstvo Olomoucka. A se soupeřem se nemazli, předvedli opravdovou smršť.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení