Do pokusu obnovit hnízdiště čápů bílých v Jabkenicích se pustili mladoboleslavští ochránci přírody.

„Od doby, kdy čápům hnízdo samovolně spadlo, se jim nedaří ho přirozenou cestou postavit,“ informovala za Český svaz ochránců přírody Klenice v Mladé Boleslavi Štěpánka Radikovská. Čapí rodinka se přitom podle sdělení místních lidí několikrát o stavbu pokoušela. Dosud se jim to ale nepovedlo.
Tam, kde se tedy opeřencům nedaří, musí pomoci člověk. A tím člověkem, který se do výroby hnízda pustil, byl odborník na slovo vzatý. Až do Mladé Boleslavi přijel z Plzně ornitolog a vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

„Problematikou čapích hnízd se zabýváme už od roku 1994. Za tu dobu jsme s kolegy z Plzně i Plzeňského kraje opravili na 150 čapích hnízd,“ řekl Makoň.

Prozatím bude uměle vytvořené čapí hnízdo umístěno na torzo stromu, kde dříve čáp opravdu sídlil. Hnízdo bude umístěno na provizorní podložku. Poté už nezbyde nic jiného než doufat, že čáp při cestě z Afriky hnízdní podložku obsadí. Pokud se tak opravdu stane, což v tuto chvíli nedokáže nikdo s jistotou říct, bude provizorní podložka vyměněna za novou ocelovou konstrukci. Její pořízení ale přijde na 20 tisíc korun.

Ekologové věří, že se to povede. „Pokud ne, v takovém případě tam hnízdo necháme dva tři roky,“ sdělila ekoložka. Může se totiž stát, že si ho čápi všimnou až při odletu do Afriky, respektive jejich mláďata, která v příštím roce budou sama shánět vlastní hnízdo. „Pravděpodobnost je tedy poměrně veliká,“ dodala.

Krajina v okolí Jabkenic je pro čápy přímo ideální. Napomáhají k tomu i rybníky v okolí. Čápi jsou zde přitom velmi často k vidění při shánění potravy na polích.

Pokud se čáp v Jabkenicích usídlí, jeho rodinku čeká podle ekologů velký monitoring. Na vlastní oči by u toho mohli být i lidé! Ekologové mají v plánu k čapímu hnízdu nainstalovat i webovou kameru. Na čapí život by se pak mohli lidé dívat přímo na webových stránkách. „Zajímavé je třeba to, kdy čápi nosí mladým potravu,“ řekla Radikovská.