Studie IZC přinesla architektonickou podobu obou staveb. Podle místostarosty Nymburka Zdeňka Vocáska jde projekt podle plánu. Radost má i z velkého počtu přihlášených firem na zhotovení projektové dokumentace.

„Na základě studie došlo ke společnému zadání výběrového řízení na projektovou dokumentaci pro stavební povolení a provádění stavby. Do výběrového řízení na projektovou fázi se přihlásilo celkem osm uchazečů. Již je znám zhotovitel s termínem realizace do druhé poloviny května,“ uvedl Vocásek. Podle jeho dřívějších vyjádření by se ideálně mělo začít stavět v létě příštího roku. Hotovo pak má být nejpozději v roce 2026.

Areál vyroste na místě bývalých skladů zeleniny

Areál Integrovaného záchranného centra (IZC) vyroste v bývalých skladech zeleniny poblíž Penny marketu v Drahelicích. Pozemky patří městu. Na vybraném místě by po demolici stávajících objektů měly vzniknout dvě protilehlé haly, které budou tvořit garáže pro techniku obou záchranářských složek. V jedné třetině v přízemí a v patře obou objektů by pak vznikly prostory pro výkon služby se zázemím. Nádvoří bude společné. Celý pozemek má rozlohu přes 3400 metrů čtverečních.

Jeden ze zásahů hasičů na Štědrý den ve Středočeském kraji v souvislosti s táním sněhu a vydatným deštěm.
Vítr, požáry i velká voda. Středočeští hasiči zažili jedny z nejrušnějších Vánoc

Nespornou výhodou prostoru je napojení na hlavní silnici. „Umístění IZC koresponduje s rozvojem místní části Drahelice, drahelického předměstí a Jankovic, kde se očekává nárůst obyvatelstva o zhruba čtyři tisíce lidí v následujících deseti letech, a výhledově nové přemostění Labe s navazujícím obchvatem z Drahelic na Všechlapský vrch, čímž je zohledněno strategické umístění Integrovaného záchranného centra,“ píše se v prezentaci projektu.Náklady projektu se předpokládají ve výši 50 až 60 milionů korun. Záměr počítá s tím, že 80 procent nákladů pokryjí dotace, 20 procent by šlo z rozpočtu města a kraje.

Labe v Poděbradech u přístaviště před pivovarem.
Labe zatopilo zámecké nábřeží v Poděbradech, hasiči čistili nové přístaviště

Záchranáři i dobrovolní hasiči nyní sídlí v prostorách, které nejsou v majetku předmětných organizací či jejich zřizovatelů a zcela neodpovídají současným standardům a nemají tak optimální zázemí pro svou činnost. Současné stanoviště záchranky například nedisponuje odpovídajícím prostorem pro parkování sanitek a provizorium zázemí výjezdové jednotky sboru dobrovolných hasičů je ve výpůjčce jen do konce roku 2025.