Speciální kontroly na dodržování protikuřáckého zákona ovšem hygienici neplánují. „Kontrola dodržování zákona je prováděna v rámci klasických kontrol provozu. Na ně je stanoven celoroční plán. Samozřejmě, že pokud někdo ze zákazníků některého zařízení upozorní na nedostatky, pak náš pracovník do provozovny půjde," upozornila tisková mluvčí s tím, že tak může v současné době dojít i k nárůstu počtu kontrol.

Většina restaurací, které mají klasické zahrádky se slunečníky, se nemusí obávat problémů. Hůře jsou na tom ovšem provozovny, kde je zahrádka jako pevná stavba. „Pokud je taková stavba alespoň v jednom bodě spojena se zemí, tak by se tam kouřit nemělo. Mnohé případy ale zřejmě budou muset řešit právníci," vysvětlila Šalamunová.

Podle jejího výkladu by se tedy nemělo kouřit v těch restauracích, kde je například zastřešení napevno, které se nedá na zimu zrušit. Pak se prý jedná o stálou stavbu a v té je kouření zakázáno. Na Nymbursku se tento zákaz namátkou bude zřejmě týkat restaurace Skleník na nymburském sídlišti, Hospody Na place v Kostomlatech nad Labem, restaurace Na Tarase v Palackého třídě, která je ovšem nyní dočasně mimo provoz nebo známé restaurace Dřevák.

Městští strážníci na Nymbursku během prvních dvou dnů platnosti protikuřáckého zákona nemuseli řešit žádné jeho porušení.