Ke kuriózní situaci došlo v minulých dnech v lokalitě U Letadla na rohu Studentské a Hellichovy ulice, kde nedávno vyrostl nový bytový dům. Jeho obyvatelé
i starousedlíci se diví. Poslední klidný kout, kde si mohou hrát děti, rozdělil plot, a to včetně dvou asfaltových hřišť. Patnáctka spolumajitelů udělala ale jen to, na co má ze zákona právo. S řešením ovšem nesouhlasí ani všichni spoluvlastníci.

Do dvora je to z nového bytového domu pohled nelichotivý. Napříč přes dvě asfaltová sportovní hřiště tu stojí oplocený soukromý pozemek, nepoužitelný téměř k ničemu. Ten patří sdružení družstevníků z protějšího domu.

„Myslela jsem si, že si tu děti budou hrát, ale jednoho dne přišli stavební dělníci. Osadili plotové sloupky a úzký pruh oplotili. Majitelé si asi řekli: Svůj pozemek si oplotíme a vymezíme se vůči okolí. Že by zhrzelost?“ napsala Nymburskému deníku obyvatelka domu ve Studentské Martina Hegenbartová.

Předsedou sdružení, které vlastní pozemek, je poděbradský gynekolog Tomáš Truneček a ten tvrdí: „Pozemek budeme chtít prodat nebo ho nabídneme k dalšímu upotřebení. Oplotili jsme ho, abychom jasně vymezili hranice našeho pozemku,“ řekl Truneček.

Z patnácti družstevníků se ozvaly i čtyři hlasy proti stavbě plotu. „Jsou to vyhozené peníze. Považuji to za nešťastné řešení. Lidi sem začnou házet odpadky,“ míní Ladislav Černý, který tu bydlí od samého začátku, tedy 45 let.

Proč to město dovolilo? Ptají se místní. Bohužel zbytečně. Z hlediska zákona je totiž vše v pořádku.

„Nemáme možnost jim to zakázat, skupina nájemníků družstevních bytů dostala platné stavební povolení. Pozemek se jim patrně nepodařilo odprodat, proto ho takto oplotili. Není to černá stavba,“ vysvětlila vedoucí odboru výstavby poděbradské radnice Jana Netíková.

Co se stane s oploceným pruhem, tedy zatím není jasné. Třeba bude mít brzy nového vlastníka. Jedno je ovšem jisté. V tuto chvíli nemůže poslední odpočinkový prostor v lokalitě U letadla využívat zřejmě vůbec nikdo.