Jak se dokázali proplétat vozatajové s jedním až dokonce čtyřmi koňmi najednou mezi kužely a dekoracemi uprostřed haly, bylo ohromující. V sobotu ráno rozehřály publikum hobby jízdy neprofesionálů mimo soutěž. Následoval závod jednospřeží a zapřažených koní během dne přibývalo.

Malý karambol se odehrál jednospřeží, kdy kůň nevytočil zatáčku a rozbil kopyty několik vystavených střešních tašek, které tvořili dekoraci od sponzora.

Po jedno a dvojspřeží došlo 
i na královskou disciplínu – čtyřspřeží. Těch jezdí v republice do osmi a někteří 
z nich se předvedli i v jezdecké škole v Hradištku. Se čtyřspřežím odstartoval také organizátor akce Jaroslav Jandl. V čem je o tolik složitější závodit s vícespřežím? „Koně musí být srovnaní, sladění, musí se stejně pohybovat, je potřeba je sladit také charakterově. Nebudou vedle sebe fungovat flegmatik a divoký blázen, ani hřebec a kobyla," vysvětlil alespoň okrajově Jaroslav Jandl.

Hřebce si do čtyřspřeží troufnou dát jen opravdoví profíci, kteří často trénují, jako Národní hřebčín Kladruby. Hřebci jsou totiž silné osobnosti, poddajnější jsou 
v tomto směru valaši. Při jízdě v hale musí být kůň ovladatelnější, než venku.

Na závody se přijeli podívat nadšenci a milovníci koní 
i známá jména, jako Jiří Kocman, který byl druhý na mezinárodních závodech ve Windsoru a podala mu ruku sama anglická královna.

Nejvzdálenější závodník se čtyřspřežím byl Jiří Nesvačil z Moravského Krumlova, který se předloni dostal ve světovém žebříčku mezi deset nejlepších jezdců světa.

Závod v číslech:

Ročník: 6.
Spřežení: 44
Prodaných vstupenek 300
Celková návštěvnost cca 500
Lidí kolem koní 80
Hobby spřežení 9
Jednospřeží 17