Nymburk, Kersko – Hrabalovo Kersko proběhne letos po sedmnácté. Setkávání z úcty 
a obdivu k jedinečnému spisovateli patří už neodmyslitelně ke květnovým kulturním akcím městečka, kde se čas sice nezastavil, ale ještě pořád nese živé stopy Hrabalova života v něm.

Ze skromných začátků, kdy se spíše jen tak setkalo pár kamarádů, se stal vyhledávaný kulturní podnik, na jehož organizaci se podílí Klub čtenářů Bohumila Hrabala, Městská knihovna v Nymburce 
a Lesní ateliér Kuba. Mezi jeho mecenáše se řadí Město Nymburk, Městské kulturní středisko, Pivovar Nymburk, sdružení obcí Kersko či Obecní úřad Hradištko, ale 
i hejtman Středočeského kraje.

Letošní ročník nabídne opět poutavý program, ať už to je tradiční dopolední procházka po místech, která měl Bohumil Hrabal rád, anebo kulturní odpoledne na zahradním jevišti Lesního ateliéru Kuba okořeněné přítomností zajímavých osobností, jež spojuje vřelý vztah ke geniálnímu spisovateli. Na to, co všechno účastníci letošního setkání budou moci 23. května zažít, jsme se zeptali Jana Řehounka, v jehož hlavě se myšlenka Hrabalova Kerska před 18 lety zrodila a který je jejím hnacím motorem.

„On je docela už problém 
z čeho „vařit", protože za těch šestnáct let tam v podstatě všechno bylo. Takže je náročné vymyslet program tak, aby se neopakoval, a pozvat hosty, kteří jsou neokoukaní a zároveň budou moci přijet," svěřuje se Jan Řehounek a pokračuje: „Na druhou stranu jsou lidé, kteří jezdí pořád, ať jsou zváni nebo ne, třeba Petr Brukner, kterému se v Kersku vždy nesmírně líbí. Nicméně i letos se nám podařilo získat několik lidí, kteří na Hrabalově Kersku dosud nebyli a přijali pozvání s nadšením. Především je to Jirka Lábus, který hrál ve filmu „Obsluhoval jsem anglického krále" a hlavně Hrabala miluje. On bude myslím postava číslo 1."

Mezi dalšími pozvanými jsou režisér Jiří Menzel, spisovatelka Zuzana Maléřová, několik tvůrců filmového přepisu Slavností sněženek nebo režisér Oliver Malina, který vloni natáčel dokument o Hrabalovi. O hudební doprovod během odpoledního programu se postará již podruhé dívčí skupina Přelet M.S. a folkový Trampstejk. Odpolednem provede Vítek Špinka, vedoucí souboru Hálek.

Organizátoři si museli i letos poradit s mnohasethlavou návštěvností, proto nově rozšířili dopolední pochod o druhou větev, která bude vycházet od Hrabalovy pamětní desky na nádraží v Kostomlatech nad Labem, spojeného se slavnou Hrabalovou novelou Ostře sledované vlaky. Skupina dojde ke zdymadlu Kostomlaty, nastoupí na výletní loď Blanici, která je převeze na druhý břeh Labe. Tady se obě větve pochodu, tradiční nymburská a nová kostomlátecká spojí. Mimochodem, plavba 
z Nymburka do Kerska po Labi výletní lodí je rovněž žhavou novinkou 17. ročníku. Ani cyklisté nepřijdou zkrátka, Hrabalova cyklojízda startuje v 10 hodin u staré hvězdárny na Zálabí v Nymburce.

Mezi účastníky nebudou chybět ani hosté ze zahraničí. Kromě pravidelných návštěvníků z Německa, Polska a Slovenska se letos očekává výprava z Maďarska, která dorazí autobusem už o den dřív 
a zahájí návštěvou nymburského pivovaru.

Utkvěl nějaký ročník Janu Řehounkovi obzvlášť v paměti? „Loňský," říká bez váhání, „protože poprvé za celou historii Hrabalova Kerska celé odpoledne propršelo, což byla šílená věc. Naštěstí jsme měli vloni poprvé kryté jeviště. Ovšem všichni z publika byli až po kolena mokří, ale seděli či stáli pod deštníky a sledovali program dál, déšť je nevyhnal."

A jaký bude letošní ročník? Určitě vydařený. I kdyby lilo jako z konve.