Myšlenka, že by stát či kraj mohly chatu získat, je podle mluvčí iniciativa ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), podle něhož je Hrabal jedním z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. "Vše je na začátku, chceme jednat třeba s krajem, zda by se na koupi nepodílel," uvedla mluvčí.

Chata není prohlášena kulturní památkou, ministerstvo nemá žádné předkupní právo, vše tedy záleží na dalších jednáních. Podle mluvčí její hodnota nespočívá v architektonické kvalitě, ale především ve spojení se spisovatelem, který přímo na ní vytvářel některá svá díla.

Prodej chaty potvrdil také starosta Hradišťka-Kerska Vlastimil Šesták, obec podle něj o koupi neuvažuje. "Jedenáct milionů je náš roční rozpočet. Koupě by znamenala zastavit obec na čtyři až pět let," řekl již dříve Šesták ČTK.

Podle inzerátu má chata užitnou plochu 79 metrů čtverečních, pozemek je 3496 metrů čtverečních. Samotná chata je jednopatrový zděný objekt ležící nedaleko autobusové zastávky, odkud Hrabal jezdíval na své výlety do Prahy. 

Hrabalův odkaz

Kersko je Hrabalovým odkazem doslova prodchnuto. Spisovatele kromě jeho chaty připomíná také naučná stezka, výletníci se mohou zastavit v Hájence a dát si kančí se šípkovou omáčkou nebo se zelím, případně se zajet podívat za obec Hradištko, pod níž Kersko spadá, kde je na hřbitově slavný spisovatel uložen v hrobě vyzdobeném kočkami.

Na přelomu jara a léta se v Lesním ateliéru Kuba koná pravidelné setkání fanoušků slavného spisovatele Hrabalovo Kersko, na které přijíždějí i herci a filmaři spojení se zmíněným filmem.