Otevřením jedné z nejcennějších archeologických památek, pravěké mohyly velmože, zahájili Nymburští ve čtvrtek mezinárodní den památek a sídel.
O vytvoření mohyly se velkou měrou zasloužil historik a místostarosta města Pavel Fojtík. „Je to jedinečný okamžik a jsem tomu velice rád. Na počátku bylo vykopání zapomenutého objektu, který zůstal netknutý od doby svého vzniku a pět a půl tisíce let ležel v zemi na tomto místě zakopán a nikdo o něm nevěděl," řekl při otevření Fojtík.
Díky archeologickému výzkumu v čele s historičkou Karlou Motykovou byl objekt vykopán, pak několik let zakonzervován. „Až v roce 2007 se zrodila myšlenka zpřístupnění mohyly prostřednictvím památníku," vysvětlil Pavel Fojtík. Památník navrhl architekt Josef Matyáš a v roce 2010 byl objekt dokončen. „Potom následovala další tříletá etapa přemýšlení, jakým způsobem památku zpřístupnit. Přistoupilo se k vytvoření animace, která nám na základě umělecké licence se snahou co nejvěrněji přiblížit pozdní dobu kamennou, ukazuje, jak se asi udály ty okolnosti zavraždění velmože a uložení do pravěké mohyly," vysvětlil Pavel Fojtík s tím, že počítačovou animací a instalací se zabývali tvůrci během loňského roku.
Tým kolem Karly Motykové vykopal od roku 1995 na území historického jádra města kolem sedmnácti objektů a našel mnoho vykopávek, které přibližují historii města.
Odpoledne měli lidé možnost podívat se do památek, které jsou za normálních okolností veřejnosti nepřístupné. Mohli navštívit Tureckou věž nebo Mlýn Bašta v Drahelicích.
Kolem sedmnácté hodiny se na náměstí Přemyslovců děly věci! Přišel strýc Pepin, v podání nymburského herce Jaroslava Šturmy, aby řekl, co má na jazyku. A samozřejmě nechybělo: „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!" Vtom se pod bílým plátnem, které halilo navrácenou lavičku s plastikou Bohumila Hrabala objevil opravdový medvídek mýval v lidské velikosti. A medvídek každého z hostů omýval, přesně tak, jak vyprávěl strýc Pepin, a dětem rozdával lízátka.
Překrásného maskota zapůjčil městu jihlavský aquapark. Nymburskému deníku se podařilo zjistit, kdo že se to v převleku medvídka mývala ve 34 stupních nad nulou tak obratně pohyboval. Do medvíkovského obleku se převlékla mluvčí radnice Markéta Tomčíková.
Archeložka Karla Motyková o nově otevřené pravěké mohyle
Chtěla bych zdůraznit, že ačkoliv je to devatenáct let, co jsme to tady objevili, mohyla se stala dávno fenomenem v odborné literatuře a běžně je citována jako Nymburská mohyla. To mluví samo za sebe. Vlastní projekt se táhl hodně dlouho. Musím říci, že tu není nic, co by neodpovídalo archeologické skutečnosti. Přála bych si, abyste si představili situaci tady před těmi pěti a půl tisíci lety. Celý prostor byl poněkud vyvýšený nad okolí. V průběhu pravěku tudy vedla jedna z významných cest, která dále vedla na sever a severovýchod. Takže toto místo bylo velmi významné. Naše mohyla stojí v místě, které bylo osídleno v mnoha fázích pravěku. V době, kdy se tato mohyla stavěla, to znamená v pozdní době kamenné, tady bylo sídliště, které se rozkládalo v centru dnešního města. Máme různé stopy, není jich mnoho, vlastního sídlení v prostoru Palackého ulice. Další nálezy byly v ulici Soudní a v pokračování Palackého ulice. Tady muselo být velké sídliště a ta mohyla byla na jeho okraji.