Instalace dřevěné lavičky 
s podobiznou slavného spisovatele se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna. „Půjde o oficiální zahájení nové turistické sezóny. Ten den bude také zpřístupněna starověká mohyla nedaleko kostela sv. Jiljí a na návštěvníky čeká další kulturní program," řekl místostarosta Nymburka Pavel Fojtík.

Podle jeho slov není 18. duben náhodně vybraným termínem. „Je to zároveň Mezinárodní den památek a historických sídel, proto jsme zvolili toto datum," vysvětlil Fojtík.

Lavička s Hrabalem bude určitě jednou z největších nymburských atrakcí i do budoucna. Už na podzim se vedle sedícího Hrabala vyfotil prakticky každý turista či přespolní. Plastika je dílem sochaře Michala Járy a je vyrobena převážně z dubu, ačkoliv některé části pochází 
z jasanu. Dílo by tak mělo odolávat nepříznivému počasí. ¨

Poprvé byla lavička 
s Hrabalem instalována na náměstí loni 11. října. Už 6. listopadu putovala o pár desítek metrů dále, do vestibulu radnice, a to kvůli nastávající zimě. Hrabal je s Nymburkem úzce spjat jednak jako spisovatel a jednak kvůli pivovaru, kde jeho otec působil jako správce. Nymburk tvoří kulisy například k Postřižinám či vzpomínkové próze Městečko, kde se zastavil čas.

Autor: Miroslav S. Jilemnický