Roky chystaný rektorát vysoké školy Jiřího z Poděbrad v lázeňském městě nebude. Sídlo nově vznikající středočeské univerzity by mělo být nově v Kutné Hoře. A co víc, středočeská univerzita by se měla i jinak jmenovat. Její nový název je Královská univerzita střední Čechy.

S velkou převahou zvítězilo toto pojmenování univerzity v anketě, kterou uspořádal krajský úřad mezi středoškoláky, čtenáři vybraných deníků i na svých internetových stránkách. „Až nás překvapilo, jak drtivý náskok to byl,“ připomněl středočeský hejtman David Rath. „Královská univerzita získala 70 procent hlasů, zatímco návrh, který se umístil jako druhý v pořadí – Středočeská univerzita Jiřího z Poděbrad – asi dvacet procent,“ doplnil s tím, že další z posuzovných návrhů pak už měly podporu výrazně nižší.

Prozatím nikdo neví, jakou podobu by vysoká škola měla mít. „Rektorát bude v Jezuitské koleji v Kutné Hoře, o otevření dalších fakult se nadále vede diskuze. Náš záměr je, aby vysoká škola měla zastoupení v každém z bývalých okresních měst kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek s tím, že do tří až čtyř let by mohla přivítat první studenty.

Mezi plánovanými fakultami farmaceutickou, umění a restaurátorství a bakalářským a magisterským studiem pro zdravotní sestry se nabízejí Poděbrady pro fakultu cestovního ruchu, kde již funguje střední a vyšší odborná škola stejného zaměření.

MILAN HOLAKOVSKÝ, MILENA JÍNOVÁ