K hlasování na obecní úřad mohli místní přijít v sobotu od 8 do 20 hodin. Odpovídali na otázku, zda si na území obce přejí těžbu písku. Z celkového počtu 616 možných voličů přišlo odevzdat hlas 368 místních. Tedy 59,7 procent. Z toho rovných 300 odpovědělo „ne“, což činí 81,7 procent. Pro těžbu se vyjádřilo 67 hlasujících, jeden lístek byl neplatný.

Byla tedy splněna pravidla jak proto, aby bylo referendum platné, tak pro to, aby bylo pro zastupitele závazné. K platnosti bylo třeba účasti alespoň 35 procent voličů, k závaznosti pak fakt, že pro vítěznou variantu se vyjádřila nadpoloviční většina hlasujících a minimálně 25 procent ze všech zapsaných voličů.

Řemeslný jarmark na zahradě MŠ Větrník 7. října 2023
Podívejte se: Řemeslný jarmark na zahradě Větrníku provoněly domácí dobroty

Záměr těžební společnosti je známý už několik let. Ta projekt představila lidem na veřejném setkání v červnu. V srpnu zastupitelé rozhodli, že se k těžbě vysloví místní v referendu.

Vzniknout měla tři těžební jezera s celkovou plochou 31 hektarů. Společnost odhadovala délku těžby na 20 až 24 let, ročně chtěla vytěžit 120 až 150 tisíc tun štěrkopísku. Dopravní zatížení v obci předpokládalo průjezd tří až čtyř nákladních aut za hodinu. Vytěžené pozemky chtěla společnost v budoucnu po rekultivaci předat zpět obci a dalším majitelům.

Obec, která letos hospodaří s rozpočtem zhruba 15 milionů korun, mohla díky těžbě získávat zhruba dva miliony korun ročně.