Smrad a teploučko jde často dohromady, a nově je tomu tak i v případě soužití kompostárny Talpa a obce Hořátev, u které stojí výrobní haly. Léta se ohrazují proti zápachu z výroby, který Hořátev „proslavil" také v přilehlém Nymburce. Dnes je jedna hala vzduchově uzavřená a navíc z ní povede do obce teplovod.

Kompostárna se totiž rozroste o bioelektrárnu. „Doposud jsme z Talpy měli jen ten smrad, nyní budeme moct využívat teplo z nové bioelektrárny. A to velmi výhodně. Teplovod bychom mohli zvládnout postavit ještě letos," informoval o novince Nymburský deník starosta Hořátve Josef Kristl.

Zbytkové teplo z bioelektrárny zvládne vytopit obecní úřad, hasičárnu, školu a mateřinku. Podle starosty by tak obec za rok na vytápění ušetřila více než půl milionu korun. Zároveň počítá s úvěrem na výstavbu teplovodu a rozvodů v budovách se stávajícím elektrickým topením zhruba do čtyř milionů korun. Taky zde jim pomůže vstřícný krok jednatele a majitele společnosti Talpa Josefa Sluky. „Po dobu splácení úvěru nám dodá teplo zcela zdarma, poté za polovinu nymburské ceny," je za vstřícné gesto rád starosta Kristl.

Zápach z kompostárny má zavedení nového provozu výrazně omezit a prý už je to v obci znát. Tak po několika letech snah starosty o omezení zápachu a vzájemných jednání došlo v podstatě ke kompromisu. Obec nedělala problémy s výstavbou bioelektrárny, se kterou podle starosty skutečně nemají problém, a obecní budovy mají zajištěný levný zdroj tepla. Výhodnost pro obě spočívá i tom, že bioeletrárna našla blízké využití odpadního tepla.

Udržitelnost má být smluvně ošetřena tak, aby obec o výhodné teplo nepřišla dřív, než se jí vrátí náklady na stavbu. 
V další fázi by mohla být napojena třeba i sokolovna, vždy se ale má jednat o veřejné budovy. Elektřinu částečně vykupuje ČEZ.

Stavba teplovodu má proběhnout letos. „Do konce února by mělo být vypsané výběrové řízení, na jaře by se měla začít budovat dopravní trasa teplovodu a přes prázdniny, až budou školy zavřené, bychom udělali vnitřní úpravy. Počítáme jen s minimem dopravních omezení," plánuje starosta Kristl, podle jehož optimistických odhadů už by na podzim, respektive příští zimu, mohli topit levně. Kdo ví, třeba se časem podaří napojit celou vesnici.

Jak bioelektrárna zhruba funguje? Fermentací vzniká methan, ten se spaluje a vzniká elektrický proud, který je dodáván do sítě a přitom se vytváří odpadní teplo při chlazení procesu. Část tepla je potřeba k zahřátí a urychlení procesu rozkladu a tlení a výroby bioplynu, část nabídla firma obci. S výstavbou teplovodu už obec počítá v letošním rozpočtu.

Když se ohlédneme do roku 2007, snažili se situaci s nepříjemným zápachem řešit výsadbou stromů kolem kompostárny. Už tehdy ale toto řešení starostovi nestačilo. Žádal také oplášťování hal, ke kterému nyní s novým provozem částečně došlo.