Zkoumání totiž proběhlo za pomoci detektorů kovů. Systematického výzkumu celé plochy se tentokrát zúčastnilo šestnáct nadšenců ze sdružení Archeo LP 2010.
Všichni hledali hmotné stopy po dávném osídlení a zajímavých činnostech starých Slovanů. Po zaměření každého nálezu přicházely postupně na světlo boží nejrůznější kovové objevy. „K našemu zkoumání jsme měli naprosto ideální klimatické podmínky, ovšem nálezů je od roku 2010 stále méně a méně. Svým způsobem to je vlastně dobrá zpráva, protože nelegální hledači mají už minimální šance,“ vysvětlil vedoucí výzkumu ředitel archeologického ústavu Jan Mařík.
K letošním zajímavým nálezům například patří avarská kování z 8. století, pár drobných zlacených předmětů, stříbrné náušnice a dva menší olověné křížky. „Za velké překvapení lze považovat kamennou sekerku až z mladší doby kamenné. Nejstarší nálezy z Libice byly totiž datovány jenom do střední doby bronzové,“ doplnil Jan Mařík.
Všechny objevy se dočkají odborného posouzení, ošetření či konzervace. Archeologové však mají v úmyslu podobné výzkumy provádět i v budoucnosti. Přímo v nymburském regionu je například zajímá další lokalita, tedy slovanské sídliště Staré Badry.
MILAN ČEJKA