Oficiálně se jedná o prestižní soutěž E.ON Energy Globe. Šestnáctý ročník klání o ekologické Oskary představuje inovativní přístupy k péči o životní prostředí, které mohou být inspirativní pro ostatní. „Nesmírně si vážíme toho, že jsme se umístili ve finále tak prestižní soutěže. Je to obrovské uznání pro všechny, kteří v rezervaci velkých kopytníků odvádějí náročnou práci, finančně ji podporují nebo pomáhají jako dobrovolníci,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Rezervace unikátním způsobem spojuje obnovu biologické rozmanitosti s ochranou klimatu. „Biodiverzita a klima jsou v oblasti ochrany životního prostředí dvě zásadní témata. Jsme rádi, že velcí kopytníci zásadním způsobem pomáhají v obou těchto oblastech,“ doplnil Dalibor Dostál. O vítězi soutěže rozhodne veřejnost hlasováním.

Zubři a divocí koně v milovické rezervaci pomohli zvýšit počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Například počty nejvzácnějšího místního motýla, modráska hořcového, vzrostly o 1 700 procent, počty semenáčků nejohroženější květiny na území rezervace, hořce křížatého, se zvýšily dokonce o 5 553 procenta.

Patronkou projektu v soutěži je herečka Jitka Čvančarová. „Jsem šťastná za světově unikátní projekt rezervace velkých kopytníků. Vrací totiž život tam, kde přestal tepat. Jsem šťastná, že díky obdivuhodnému chlapíkovi Daliborovi Dostálovi a jeho zubrům, divokým koním a praturům můžeme zažít, že svět je ještě normální a přirozený,“ ocenila projekt Jitka Čvančarová. Všichni finalisté se představí na E.ON Ekofestivalech v Českých Budějovicích 8. června a v Brně 31. srpna.

V našem regionu už jednoho držitele ekologického Oscara máme. V roce 2013 jej získala obec Kněžice za projekt Energeticky soběstačné obce. „My jsme zvítězili v kategorii Obec a celkově jsme pak skončili na druhém místě. Je to obrovský úspěch, galavečer se konal ve vyprodaném Vinohradském divadle," popsal tehdy starosta Kněžic Milan Kazda.

Hlasovat mohou zájemci ZDE: