Tak to tu ještě nebylo!

Pivo z nymburského pivovaru nejen že jde stále lépe na odbyt, ale získává také rekordní počet ocenění. Z uplynulého víkendu si ze soutěže Zlatá pivní pečeť v Táboře přivezlo hned sedm umístění „na bedně", tedy v první trojce. Navíc Francinův ležák ovládl nejprestižnější kategorii světlých ležáků premium.

Přímo na místě na jihu Čech přebíral jedno ocenění za druhým sládek Bohumil Valenta. Ten také v pondělí dával najevo svoji radost. 
„Z mého pohledu je to jednoznačně nejprestižnější soutěž tohoto typu u nás. Nemůže jí konkurovat ani třeba nedávno skončený Pivex, kde je řádově výrazně vzorků méně. Je to tím, že za soutěžní vzorek se v Táboře platí relativně malá částka, asi 900 korun, což si mohou dovolit takřka všechny pivovary, proto tuto soutěž obesílají," vysvětluje sládek.

Čísla jeho slova jen podtrhují. Akce se zúčastnilo celkem 168 pivovarů. Degustovalo se celkem 700 vzorků piva ze 14 zemí ve 28 kategoriích. „Degustuje se samozřejmě anonymně a degustaci provádí jednak zástupci pivovarů a jednak odborníci z pivovarských škol," říká Valenta.

Nymburské pivo tak uspělo nejen v konkurenci domácích pivovarů, ale zastoupeny byly i tradiční země jako Bavorsko, Holandsko, Belgie nebo Anglie. Objevily se ovšem také vzorky z pivovarsky exotických zemí, třeba z Albánie, Arménie či Japonska.

A v jakých kategoriích Postřižiny bodovaly? Možná trochu překvapivě zcela ovládly kategorii takzvaných lehkých piv. Ta sice v zásadě právně neexistuje, ovšem v praxi jsou tím míněna osmi až devítistupňová piva. Těch dodává především do hypermarketů nymburský pivovar hned několik značek. V této kategorii zvítězil Staročech před Bertoldem a třetí skončilo Postřižinské výčepní. Jak bylo řečeno, všechny značky se vyrábí v Nymburce.

O hlavní ceně pro Francinův ležák už byla řeč. Stříbrné pečetě, tedy ceny za druhá místa, získala i „doma" oceňovaná jedenáctka. Stejné umístění získal i tmavý Postřižinský ležák a mezi světlými speciály zabodoval rovněž druhým místem Bogan. „Když člověk získá jednu cenu, může si říci, že to byla náhoda. Ale pokud získáte tolik cen, pak už to náhoda zřejmě nebude. A zvláště na soutěži, kde je nejvíce degustátorů, nejvíce vzorků a na soutěž dohlíží tři certifikační firmy," přemítá úspěšný sládek.

Zároveň upozorňuje, že pokud si zákazníci koupí v současnosti prodávaný multipack s několika druhy nymburského piva, najde uvnitř 
i tři medailisty z táborské soutěže.

Chtěli jsme požádat o reakci i ředitele a spolumajitele pivovaru Pavla Benáka. Ten je však v těchto dnech na pracovní cestě ve Vietnamu, kam nymburský pivovar své produkty také začal dodávat.

Podobný úspěch jako nymburský pivovar měl ze zúčastněných už jen pivovar Litovel, který získal podobný počet medailových umístění.

OCENĚNÁ NYMBURSKÁ PIVA

místo název piva                                 kategorie

1. Francinův ležák                               světlý ležák premium
1. Staročech                                       lehká piva (osmi až devítistupňová)
2. Postřižinská jedenáctka                   jedenáctistupňová piva
2. Postřižinský tmavý ležák                 tmavé ležáky
2. Bogan                                            světlé speciály
2. Bertold                                           lehká piva
3. Postřižinské výčepní                       lehká piva