Názorně lze situaci doložit na dvou největších městech regionu – Nymburce a Poděbradech. Budeme v daných případech brát do úvahy pouze videoterminály a hry povolené státem, tedy ministerstvem financí. Zatímco před třemi lety bylo v Nymburce registrovaných 181 přístrojů a loni dokonce 192, letos je to k 2. únoru už pouze 58 přístrojů! Tedy snížení téměř o tři čtvrtiny. 

Město přispívá k tomuto trendu rozšiřováním vyhlášky o další území, kde je zakázáno automaty provozovat. Před koncem roku se vyhláška rozšířila i na adresu na sídlišti, kde stojí restaurace U Kotherů, místními zvaná Dřevák. Také tam nově automaty hrát nelze.
Strategii o vytlačování hazardu z města potvrdil starosta Pavel Fojtík. „Vnímáme hazard jako velký celospolečenský problém. Snažíme se vytlačovat herny z centra města, míst poblíž škol a podobně. Nechceme jít cestou úplného zákazu. Spousta provozoven končí včetně kasina na náměstí. Uvidíme, jak zareagují provozovatelé těchto podniků a podle toho budeme podnikat další kroky,“ řekl starosta. 

Podle statistických údajů je nyní v Nymburce na jeden tisíc obyvatel 3,88 automatu. Přesně jich je 58. Tedy těch povolených státem. V sousedních Poděbradech je číslo o něco vyšší. Aktuálně v lázeňském městě funguje 114 státem povolených zařízení, což je v přepočtu něco přes 8 automatů na tisíc obyvatel. Loni touto dobou fungovalo ve městě 244 takových zařízení.

I tak ale město podniká další kroky k omezení heren. Naposledy minulý týden. Počet místních heren se snížil o dvě, z 12 na 10. A ze zmíněných 10 ještě dvě přecházejí na režim kasina. Jedná se o podniky v někdejším hotelu Hubert a v Divadelní ulici. Kasina na rozdíl od heren musí mít povinně takzvané živé hry, tedy karetní hry či ruletu s krupiérem. Mohou mít otevřeno nonstop, nicméně pravidla pro hráče jsou mnohem přísnější. Například každý hráč musí být při vstupu registrován a předložit platný doklad.

Ani Poděbrady se nechystají vydat cestou absolutního zákazu. To vysvětlil už dříve starosta Ladislav Langr. „V případě úplného zákazu existuje riziko vzniku neoficiálních heren, ať už přímo v našem městě nebo sousedních obcích a hazard se dostane zcela mimo kontrolu. To by problém nevyřešilo,“ konstatoval starosta na jednom z posledních jednání zastupitelů.

Hrací přístroje a podniky s nimi spojené však mizí i v dalších městech a obcích. Zřejmě největší skok udělaly Milovice. Loni bylo registrováno 108 státem povolených zařízení. Nyní jich je už pouze 14. Podobně jako v nedaleké Lysé nad Labem, kde jich je z loňských 92 letos také jen 14.

Počty státem povolených hracích zařízení loni a letos

2017  2018
Nymburk  192  58
Poděbrady  244  114
Milovice 108  14
Lysá n. L.  92  14
Sadská  20  9
Městec Králové  0
Kolaje 0