Mladý režisér Vít Špinka už na podzim ohlásil velkorysý plán nacvičit 
s nymburskými ochotníky Haškova slavného Švejka. Ujal se tak náročného úkolu, přímo výzvy: jednalo se o historicky první nymburskou inscenaci této předlohy vcelku. Předevčírem zkouškový maratón vyvrcholil premiérou 
v Hálkově divadle.

To se zaplnilo diváky téměř do posledního místa, atmosféra byla slavnostní a plná očekávání. A každý, kdo byl u toho, by potvrdil, že se dílo podařilo. Podobně se vyjádřil i spokojený režisér: „Pocity? Jednoznačně spokojenost! Jsem nesmírně rád, že jsme to s třicítkou herců dotáhli. Je velké plus, když herce divadlo i samotné zkoušení baví!“

Pochvalu zaslouží celý soubor, ale některé jmenujme: začněme od představitele Švejka Tomáše Březiny. Ten nezklamal a odvedl přesvědčivý výkon. Byl to Švejk jaksepatří: výřečný, flegmatický a moudře nablblý. Pochvalu zaslouží i postavy oficírů: Jiří Vetešník coby Dr. Grünstein byl impozantní a pouštěl strach, Lukáš Toman Paclt věrně zpodobil nadporučíka Lukáše, svérázného hudrala ztělesnil Petr Kurtiš jako hostinský Palivec. S postavou opilého polního kazatele Otto Katze se neuvěřitelně sžil Petr Bendl. Že není malých rolí, dokázal i Miloslav Vaníček. Bonusem byla role živého psa-mopsa Kimíska, kterého si coby nalezence odvedl náhle tak rozněžnělý Dr. Grüsntein. Nutno podotknout, že někteří herci museli zvládnout více postav.

Vít Špinka se ve scénáři držel filmové předlohy s Rudolfem Hrušínským, doplňoval ji ovšem dialogy přímo z Haškovy knihy. Přechody mezi kapitolami obstaral hlas vypravěče ze záznamu, který namluvil Jiří Teper. Zvláštností Špinkovy adaptace oproti filmové verzi byly taneční vstupy „ženské skvadry“ osvěžené kabaretními zpěvy. Děj nikde nevázl 
a svižně plynul. Scénu tvořily stěny se zvětšenými kresbami Švejka od Josefa Lady, autorem barevných kulis je Adam Teper.

Tato v podstatě dvojnásobná premiéra se ochotníkům nadmíru vydařila. Bylo vidět, že duch Švejka v nás žije a je nám všem blízký, a tak nastala pomyslná shoda mezi jevištěm a hledištěm, které často odměňovalo herce spontánním potleskem. Nelze pominout přítomnost vzácného hosta v hledišti, Richarda Haška, který je vnukem spisovatele.

Zcela mimo program byli pak dva diváci, kteří se dostavili v uniformách jako vystřižených ze Švejka – jeden řadový vojín a jeden důstojník.

„To jsem opravdu nečekal, nikdy jsem nezažil, aby mi divák přišel na představení 
v kostýmu. Musel jsem oba pány pozvat na jeviště,“ vypráví spokojený režisér.

Hra se bude reprízovat nejprve 17.dubna a potom 15.června, a to pod širým nebem pod hradbami. 
V létě s ní ochotníci vyrazí na turné po české vlasti.

DALŠÍ TERMÍNY PŘEDSTAVENÍ:

17. dubna – Hálkovo divadlo
15. června – pod širým nebem pod nymburskými hradbami

Další představení pak budou v rámci zájezdů po celé republice.

Autor: Aleš Misař