Hasiči z Dymokur prodávali v nezkolaudovaných prostorách bývalé sladovny lahvové pivo. Na to upozornil anonym hygienu, která poslala štafetový kolík obci. Ta žádá po hasičích klasický pronájem a předložení živnosti.

Hasiči nemají kolaudaci ani živnost na prodej piva.

„My hasičům rozhodně neházíme klacky pod nohy. Oni ale musí zažádat o pronájem a postupovat podle pravidel. Bývalý starosta přislíbil, že to pro ně vyřídí,“ hájil se dymokurský starosta Pavel Ambrož.

Oheň na střeše vyvolalo prohlášení sboru, které se objevilo na internetu. „SDH Dymokury pozastavuje svou činnost. Důvodem je sporná kolaudace objektu č. 99, v jehož areálu se nachází hasičská zbrojnice a klubovna. Doufáme, že byrokratická zlovůle a nepřejícnost současné samosprávy povolí,“ píše se mimo jiné ve zprávě.

Podle starosty hasičů Jaroslava Řeháčka to napsali někteří jeho kolegové v návalu emocí. „To je nedorozumění. Činnost jsme nepozastavili, ani bychom si to nemohli dovolit. Měli jsme to otevřené jako svůj klub. Do dvou měsíců si objekt pronajmeme a začneme provozovat živnost,“ upřesnil Řeháček.

O situaci nevěděla na konci minulého týdne ani starostka Okresního sdružení hasičů se sídlem v Nymburce Blanka Blechová. „To slyším od vás poprvé, každopádně spojím se se starostou SDH Dymokury panem Jaroslavem Řeháčkem,“ uvedla Blechová.

Starosta hasičů Řeháček si myslí, že nejde o spor mezi SDH Dymokury a obcí. „Není to spor, do dvou měsíců se celá záležitost vyřeší. Nevidím v tom problém,“ doplnil Řeháček.

Pravidla jsou ovšem nastavená všude stejně a musí se dodržovat. Nemělo by docházet k napravování chyb až po oznámení příslušné instituci.
Sbor dobrovolných hasičů v Dymokurech se podílí na organizaci například velmi populární soutěže Dymokurská koule, pořádá hasičské plesy, sběr železa a akce pro děti.

Sbory dobrovolných hasičů jsou častokrát vůbec jediným aktivním spolkem na dnešní vesnici.