Současná hasičská stanice v Krátké ulici už nevyhovuje. Nová má stát u silnice na Hradec Králové mezi úpravnou vody a autobusovou zastávkou. Začít stavět by se mělo v roce 2010.

Stanice v Krátké je stará budova, která měla sloužit pouze dobrovolným hasičům. „Proto nevyhovuje současným normám pro profesionální hasiče. Je tu jen jedna šatna, jeden záchod a sprcha. Tam, kde se převlékají z civilu do hasičského, se musejí i svlékat, když přijedou z akce,“ uvedl ředitel územního odboru pro Nymburk a Mladou Boleslav, kam Poděbrady spadají, František Hep.

Nejen hygienickými podmínkami nevyhovuje současná stanice. „Garáže jsou nízké a naše moderní technika už se tam jen tak tak vejde,“ řekl zástupce velitele HZS v Poděbradech Jan Koníček.

Výzva na novou moderní stanici je prý na kraji co do důležitosti na 2. místě za Čáslaví. Na začátku příštího roku má dojít k předání pozemku hasičům. „Po předání pozemku od města za symbolickou cenu přijde na řadu projektová dokumentace. Stavbu bude hradit generální ředitelství HZS, které převede prostředky na kraj. Náklady jsou řádově kolem 30 milionů korun,“ uvedl Hep s tím, že nová stanice se bude podobat vybaveností té v továrně TPCA u Kolína. „Stanice bude sloužit pro pohodlné zagarážování tří speciálních vozů. Bude zde technická místnost, dvě šatny, denní místnost, nocležny a další specializované místnosti,“ vyjmenoval Hep.

Třicet dlouhých let prý na novou stanici chlapi od stříkaček čekají. „Nová stanice je důležitá i s ohledem na skutečnost, že jsme lázeňské město,“ uvedl nedávno starosta Jozef Ďurčanský.

Profesionální sbor v Poděbradech zahájil své působení 1. října 1974. Na stanici dnes působí 15 hasičů a velitel.