Spolupráce obou hasičských jednotek začala už v roce 2006, kdy makedonští hasiči přijeli na týden do Čech. „Byli na stanici SDH a HZS v Nymburce, Poděbradech a Mladé Boleslavi, kde si osvojili koncepci požární ochrany jak na úseku prevence, tak represe. Seznámili se také s platnými zákony,“ uvedl starosta nymburských dobrovolných hasičů Zdeněk Vocásek.

Česko – makedonská spolupráce funguje také proto, že velitel hasičů města Bitola Zlatko Sovreski momentálně studuje v Čechách dopravní fakultu ČVUT.

A jak tráví hasiči čas v Makedonii? Rozhodně to není žádná dovolená. „Je připraveno střídavé denní zaměstnání ve formě služby na požární stanici a výjezd v případě krizového stavu a také poznání okolí města Bitola,“ vysvětlil Vocásek.

Při službě se nymburští hasiči asi opravdu nenudí. Okolí města je totiž velmi hornaté a členité. Navíc touto dobou se tam teploty pohybují kolem 35 stupňů. „Dochází velmi často k rozsáhlým požárům lesního, či travnatého porostu,“ řekl Vocásek.

Jak se sedmičce nymburských hasičů výjezd do Makedonie líbil a jaké si přivezli zkušenosti z města, které má kolem 85 tisíc obyvatel, o tom budeme informovat po jejich návratu domů.