Mezi třinácti soutěžními týmy ze všech okresů našeho kraje nechyběly ani ty z Nymburska. My jsme na našich snímcích a videích zachytili v akci družstvo hasičů Správy železnic z Nymburka, borce ze Staré Boleslavi, a také tým nymburských profesionálních hasičů.

O co v soutěži šlo? Na předem stanoveném prostoru byla připravena situace z dopravní nehody s nabouraným autem, uvnitř nějž byla zraněná figurantka. Scény se pokaždé lišily a družstva dopředu nevěděla, co je čeká. Záchranné týmy byly složeny ze čtyř členů, přičemž jeden z účastníků musel být velitel družstva a další zdravotník.

Každý tým měl 20 minut na vyproštění zraněného, přičemž rozhodčí hodnotili nejen rychlost, ale také taktiku a další dovednosti. „Soutěžní družstva jsou tak kromě časového limitu hodnocena ve třech dalších kategoriích. K vítězství jim tedy nestačí nejlepší čas, ale také správné provedení zásahu,“ vysvětlil Zdeněk Skoupý, velitel poděbradských profesionálních hasičů.

Na soutěž se přijeli podívat i někteří dobrovolní hasiči z jednotek nedaleko Poděbrad. Své dovednosti přímo v soutěži si na divokou kartu vyzkoušela i jednotka dobrovolných hasičů z Velkého Zboží, která má zásahy u dopravních nehod také v popisu práce. Týmy při akci povzbuzovali také školáci a další diváci, které praktické ukázky z kritických situací zajímaly.

Vítězem se stal tým z Mělníka. Nymburští profesionální hasiči obsadili sedmé místo, drážní hasiči skončili devátí. Mimo výslednou listinou byl zapsán výsledek hasičů z Velkého Zboží, ovšem podle počtů by v tabulce skončili čtvrtí.