Pár minut po druhé odpolední jsou slyšet sirény sanitek a hasičských i policejních aut. Vozy dorážejí do zadní části nymburské nemocnice, kde už z pavilonu E vychází hustý dým. Následek fiktivního výbuchu kyslíkové bomby. Hasiči však skutečně objekt zaplní kouřem, ve kterém je mizivá viditelnost. Nasazují si dýchací přístroje. „V první fázi vyhledávají pacienty a třídí je podle vážnosti zranění. Je aktivován traumaplán nemocnice, za budovou vzniká shromaždiště raněných,“ vysvětluje Roman Zima, velitel nymburských hasičů.

Zraněných je nakonec 30. Figurantky z místní zdravotnické školy simulují tři mrtvé, sedm těžce zraněných, patnáct lehce a pět vyvázne bez zranění. „Můžete mluvit? Pamatujete si svoje jméno?“ snaží se pacienty při vynášení z budovy evidovat Ivo Muller.

Vzápětí se potvrdí, že jedna část budovy je po výbuchu nestabilní a hrozí zřícením. Hasiči speciálními vzpěrami zajišťující provizorní statiku. Zatím se za budovou lékaři ve spolupráci se sestrami snaží pomoci všem evakuovaným a zraněným, kteří to ještě potřebují. Zjišťuje se, kdo ze zraněných je původní pacient ležící na oddělení a kdo je z personálu.

Jedním z účelů cvičení je naučit se komunikovat mezi sebou. Mezi záchrannými složkami. Aby hasiči při vynášení pacientů věděli, co po nich lékaři venku chtějí. Jak se ke zraněným chovat, kam je položit.

Cvičení sledují také zástupci nymburské radnice včetně starosty a místostarostů. Nikdo si samozřejmě nepřeje zažít takovou událost v reálu, ale vědět, jak se zachovat při podobných katastrofách, určitě není od věci. „Pořádáme takto velká cvičení každý rok. Nedávno to byla nehoda vlaku, letos jsme zvolili výbuch v nemocnici. Je nutné především naučit se součinnosti mezi všemi složkami Integrovaného záchranného systému v případě, že by k podobné události skutečně došlo,“ uvedl Zima.

Na místě zasahovalo celkem deset hasičských jednotek. Spolupracovali s policií, personálem nemocnice i lékaři ze záchranné služby. Celá akce nijak vážně nezkomplikovala dopravu u příjezdových tras do nemocnice ani v samotném centru města.