A tak skupina dobrovolných hasičů z malé obce na Nymbursku sbírala železo a elektroodpad, pořádali brigády, šetřili, kde se dá. „A dneska se nám nový prapor šije v jedné brněnské firmě. Dlouho jsme vymýšleli, co na něm bude, nakonec jsme vymysleli nápis K lhostejnosti zády, 
k neštěstí čelem. Většinou tam standardně bývá například tradiční Lidem ku pomoci, Bohu ku cti. My jsme ale chtěli něco originálního," vypráví zástupci dymokurských hasičů. Prapor si při oficiálních letošních oslavách 120. výročí založení nechají pokřtít a požehnat.

Ovšem prapor zdaleka není jejich jedinou chloubou. 
V místnosti s technikou stojí jeden velmi cenný historický kousek. A kupodivu ve výtečném stavu. „Je to historická stříkačka z roku 1891. Jelikož stojíme v bývalé sladovně, je tu tedy značné vlhko, což mnoha věcem nevyhovuje, ale koňce vyloženě svědčí, protože loukoťová kola se nám nerozpadají," vysvětluje velitel Vladimír Kučera. Další letitou součástí techniky je terénní vozidlo GAZ, které si budou pamatovat z vojny ti dříve narození. „Už spousta zájemců jej chtěla koupit, ale my se ho nevzdáme. Říkáme mu Karel. Asi proto, že se tak nikdo 
z našich členů nejmenuje," vypráví Kučera.

Další technika je o trochu novější. Jedná se především 
o stříkačky a čerpadla. „Ukazuje se, že čerpadla jsou stále potřebnější. I vzhledem k povodním z léta 2013, které nás tu také zasáhly, což nikdo nečekal," doplňuje velitel jednotky.

Hasiči v Dymokurech zároveň pořádají různé kulturní akce. Občas jsou hlavními pořadateli pouťových či posvícenských zábav. „Ale jsou to také Dětský den, pálení čarodějnic, lampionový průvod, společně se školou organizujeme i masopust a maškarní," jmenuje akce Kučera.

Hrdí jsou ovšem na zásadní akci, která už dosáhla republikových rozměrů. Je to kulečníkový turnaj Dymokurská koule. „Je to náročná akce, kulečníkové stoly si půjčujeme 
z okolních hospod a je třeba je svézt na jedno místo. Hraje se na šesti stolech, schází se kolem šedesáti hráčů a je to vlastně celodenní maraton."

Dymokurští se také netají odkazem a stopou českého velikána Járy Cimrmana. V několika původních hrách se skutečně Dymokury objevují jako místo, kde mistr pobýval. „V roce 2010 při otevírání muzea Járy Cimrmana v Letohradu jsme vzali kulečníkovou kouli a přivezli jsme ji jako exponát do Světničky Járy Cimrmana jako vzácný nález, neboť právě s ní tady Jára Cimrman učil hrát místní hasiče kulečník. Když jsme ji předali a chtěli odejít, přítomný pan Svěrák nás zastavil a říká: ‚Počkejte, počkejte, nikam neodcházejte. Víte, už jsme zažili všechno možný. Našly se třeba Cimrmanovy boty. Ale že se jednou najde Cimrmanova koule, to jsme opravdu nečekali,'" končí se smíchem vyprávění současný velitel.

Ovšem abychom neopomněli základní fakta. SDH Dymokury má v současnosti 64 členů, z toho je 23 žen. Navíc od nového školního roku chtějí založit po mnohaleté odmlce, konkrétně poprvé od roku 2002, i dětské družstvo.

Co se týče požárního sportu, muži se drží hesla, že je dobré neudělat ostudu a přenechávají zisk většiny pohárů ženskému týmu. Ten už jich vybojoval více než stovku. Od roku 2003 je členkou družstva i Eva Kurucová. „Popravdě to zvládáme i bez větších tréninků. Původní členky týmu, které ještě závodí, nás ponoukají k těm dobrým výkonům a ono to nějak vychází," říká dymokurská hasička.

Když se loučíme, hasiči už spřádají plány na letošní oslavy. Asi by nikoho nepřekvapilo, kdyby na ně dorazil i zatím utajený potomek Járy Cimrmana.

Jak hlasovat 
pro Dymokury?

Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI DYMOKURY na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Dymokur posílejte do pátku 13. března 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Pravidla soutěže Dobráci roku

Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce letošního června, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho 
z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ. V pátek po 14. hodině si na vlnách ČRo Region 100,5 případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 14. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 14. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také ve 14 hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny.


Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.