Jeho letošní dovolená na pláži v italské Caorle však už třetí den nabrala trochu jiný směr. „Byli jsme v kempu na předměstí Caorle, kam jsme přijeli minulý pátek. Je tam spousta karavanů, mobilheimů a podle značek se tam opravdu sjíždí celá Evropa. Třetí den ráno po sedmé, bylo to v neděli, slyším spoustu hasičských sirén. Dva kolegové, co tam s námi byli a ráno chodili běhat, tak mi přišli říct, že asi kilometr od nás na pláži vypukl poměrně velký požár. To bylo samozřejmě něco pro mě. Vzal jsem erární koloběžku 
a jel to na místo okouknout," popisuje začátek konce klidu na dovolené Zdeněk.

Velký sloupec dýmu, řada hasičských jednotek a obraz zkázy. A jak se později ukázalo, třicet ohněm zcela zdevastovaných mobilheimů. „Byl to celý jeden blok, cítili jsme ještě to sálavé teplo, které bylo znát i tři metry přes silnici. Musím říci, že 
i když jsem už v rámci profese viděl dost, tohle mě zasáhlo. Člověk přemýšlí, že jede na dovolenou, odpočinout si a může to dopadnout takhle. Byl jsem i docela překvapen, že se to obešlo bez obětí," popisuje myšlenkové pochody při pohledu na dílo zkázy.

Jako hasiči už mu však vrtalo hlavou, co mohlo být příčinou požáru a jak to italští hasiči vyšetří. „Dal jsem se s nimi do řeči, sledoval taktiku zásahu. Měli to o to komplikovanější, že část jednotek zasahovala u dalšího požáru asi sedm kilometrů daleko, takže přijížděly postupně. Nebyl blízko žádný hydrant nebo jiný zdroj vody, takže voda byla na místo dopravována kyvadlově. 
A taky jsem si okamžitě uvědomil, jak je důležité, když my třeba při milovickém Votvíráku trváme na tom, aby byly mezery mezi bloky parkujících aut a ve stanovém městečku. Při podobné situaci to může být klíčová věc pro záchranu životů," uvažoval na italské dovolené nymburský hasič.

Způsob dalšího vyšetřování ho však překvapil. „U nás by dorazili z Technického ústavu požární ochrany, na místo by byli přivoláni psi pro vyhledávání akcelerátorů hoření a zkrátka pátralo by se po původci a příčině. Tam ještě některá ohniska dohořívala a na místě už byla těžká technika, která zbytky konstrukcí likvidovala do přistavených kontejnerů. Likvidační práce začaly hned, ani to ještě nedohořelo."

Bylo stanoveno několik možných verzí příčin požáru. Jednak je tam všude otevřený oheň a griluje se. Každý mobilheim má také plynový vařič, takže si třeba někdo neopatrně dělal snídani. „Že by někdo hledal konkrétního viníka, to se říct nedá. Nikdo to tam takhle neřešil. Došlo ke škodě, cestovní kanceláře mají majetek pojištěný, takže co…"

Samozřejmě při kontaktu 
s místními hasiči nemohl Zdeněk Vocásek vynechat návštěvu na místní hasičské stanici v Caorle. „Zajímalo mě, jak to tam funguje, jak jsou výjezdy technicky zajištěné. Mají tam taky profesionální a dobrovolné sbory. Ale zase jsem to s tou aktivitou nechtěl přehánět. Aby si místní carabinieri nevšimli, že se o to nějak extra zajímám a neměli třeba nějaké podezření," říká 
s úsměvem Zdeněk.

Tak takhle si představují dovolenou u moře hasiči. „Bylo to zpestření. Jeli jsme 
k moři s rodinou i partou známých a hlavně kvůli dětem. Já myslím, že to byla povedená dovolená," říká smířlivě nymburský hasič.