Pojďme si příběh letošního jara připomenout. Pár čápů měl své hnízdo na komíně v areálu několika firem za Hořátví, který většina místních lidí zná podle názvu bývalého nájemce, firmy Infusia. Jeden ze současných pronajímatelů nedávno dostavěl v areálu novou halu, což se jednomu z čápů stalo osudným. 

Čapí pár čekal potomky, samice právě seděla na čtyřech vejcích. „Samec však při vylétávání z hnízda narazil do nové haly. Je možné, že ho sfoukl poryv větru. Na následky nárazu čáp bohužel uhynul,“ vyprávěl vedoucí stanice na Huslíku Luboš Vaněk smutný příběh. 

A začal dramatický boj o život potomků, kteří se ještě nevylíhli. Hlavně však jejich matky. „Neměl jí kdo obstarávat potravu, když seděla na vejcích, uhynula by hladem. Což by se však nestalo, ona by časem z hnízda vyletěla, oplozená vejce by vychladla a k narození potomků by nedošlo,“ vysvětluje Vaněk napjatou situaci. 

Co teď? Ekology z Huslíku čekalo těžké rozhodování. 

Nakonec zvolili zřejmě jediné řešení s možným dobrým koncem pro všechny. „Rozhodli jsme se vejce z hnízda odebrat a umístili je do našeho inkubátoru,“ říká Vaněk. 

Tato část příběhu však šťastný konec nemá. „Přece jen došlo k vychladnutí vajec a noví čápi se nenarodili,“ konstatuje vedoucí stanice.

Ta optimističtější zpráva však hovoří o tom, že mláďat by se v Hořátvi mohli dočkat příští rok. Kolem čápice se brzy po úhynu jejího bývalého partnera začal pohybovat nový amant. V současné době spolu na komíně přebývají. „Mláďata by snad mohli vyvést příští rok,“ věří v další dobré časy Vaněk.