V porodnici přišlo loni na svět 679 dětí. Na porodnosti se přitom podíleli i členové týmu. „Do zdravotnické rodiny s láskou přivítali pět holčiček a dva chlapečky,“ uvedla vrchní sestra Lenka Komárková. Gynekolog Jiří Klumpar se stal otcem syna Vítka dokonce v posledním dni roku, na silvestra.

V minulém roce v Nymburce přišla na svět pouze jedna dvojčata, chlapci. Těch se narodilo loni o pět více než děvčat. Vyjádřeno sportovním poměrem, skončil rok 342:337 pro chlapečky.

Asi příliš nepřekvapí nejčastěji vybraná jména: u chlapců Matěj, Vojtěch a Jakub, u děvčátek Eliška, Ema a Tereza. Naopak padla i řada neobvyklých jmen, například Arsen, Lotta, Marin, Dora, Marialored, Teo, Fernando, Zoe, Matteo, Layla, Maksim, Saimon či Fabricius.

Většina porodů proběhla standardně. Porodů přirozenou cestou bylo 508, císařským řezem ve 140 případech. U 240 porodů, tedy přes třetinu, byla u maminky osoba blízká, převážně tatínek.

Loni byla zahájena rekonstrukce gynekologicko-porodnického oddělení, která tam sice personálu i maminkám dočasně znepříjemnila pobyt, v budoucnu má však přinést lepší zázemí. „Úpravy se týkají zvýšení komfortu pro rodičky, připravili jsme i vylepšený předporodní pokoj. Chystáme také prostory pro novou těhotenskou ambulanci,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Aneta Šenová.

Reakce na zveřejněná fakta jsou na sociální síti většinou právě od maminek, které loni přivedly v nymburské porodnici na svět svého potomka. A řada z nich je nadšených. Za všechny vzkaz od Karolíny Bezuchové z Nymburka: „Moc děkujeme! Zdraví Honzík Bezucha, narozen u vás v první době covidové 24. 3. 2020. V tu dobu byl v porodnici zákaz přítomnosti tatínků u porodu a i v té situaci, která pro nikoho nebyla lehká, se mi u vás rodilo krásně, díky neskutečně ochotnému a příjemnému personálu. Vždy když jdeme kolem s kočárky, říkám si, že bych si to střihla klidně potřetí!“