Dvacetiletý gibbon Kuba kousl o víkendu jednoho z neukázněných návštěvníků v zoo v Chlebích. Navíc mu sebral mobilní telefon.
K incidentu došlo v sobotu. Pokousaným byl osmadvacetiletý Martin Simon z Náchoda. Při zastávce u voliéry s gibony se rozhodl roztomilé opičky vyfotit mobilním telefonem, což se mu stalo osudným.

„Asi metr od klece je zábradlí. Natáhl jsem ruku zhruba třicet centimetrů za něj a chtěl jsem fotit. Vtom opice vystrčila ruku z voliéry a chytila mě za telefon, který jsem nechtěl pustit. Druhou rukou si mě přitáhla ke kleci a kousla mě do prstu. Mobil jsem upustil do voliéry,“ vylíčil včera dramatickou událost Simon.

Ten po odjezdu ze zoo vyhledal lékařskou pomoc v nymburské nemocnici, kde mu byla rána vyčištěna. „Pan primář mně doporučil, abych v pondělí absolvoval další ošetření v Náchodě s tím, že musím mít potvrzení o vyšetření té opice nebo musím být očkován proti vzteklině, což je velmi nepříjemné,“ uvedl zraněný muž.

Podle majitele zoo René Fraňka si však host může za celou situaci sám. Nedodržoval pokyny z informačních cedulí a ruku natáhl do ochranné zóny klece. To také připouští i sám poraněný.

Očkování proti vzteklině není podle Fraňka povinné a opice proti němu očkovaná není. „Povinně je očkována proti žloutence. Z tohoto hlediska je všechno v pořádku,“ brání se šéf zoo.

Franěk chce ještě více upozornit lidi na to, co všechno už Kuba dokázal a napsat to na klec. „Nevím už, jak jinak lidem sdělit, aby nenatahovali ruce do ochranné zóny,“ řekl.

Pokousaný muž však dostal do ruky zánět. Chodí na pravidelné převazy do náchodské nemocnice a bere speciální antibiotika. Ruka ho velmi bolí. „Pokud nedostanu potvrzení o zdravotním stavu opice, obrátím se na policii,“ upozornil.

Podle Vladimíra Uhlíře z krajské veterinární správy majitel zoo nenese ale za událost odpovědnost. „Je to odpovědnost návštěvníka, měl respektovat cedule,“ uvedl Uhlíř.

Gibbon Kuba už má za sebou několik nepříjemných kontaktů s lidmi. Asi nejvážnější případ se stal loni v srpnu.
Tříletý chlapec z Kolína se bez povšimnutí rodičů dostal do ochranné zóny klece. Opičák si ho přitáhl k pletivu a ošklivě ho pokousal na levé ruce