„Dneska uvaříme italské rizoto s houbami a lehký zeleninový salát. Je to rychlé a celkem levné jídlo a člověk se tím blýskne,“ rozkryla hned na začátku mluvčí v roli kuchařky.
Do vaření jsme samozřejmě zamotali i jiná témata, a tak máte jedinečnou možnost nahlédnout Markétě Tomčíkové do kuchyně, ale odskočíme si i k plotně její babičky a zavzpomínáme na dětství v cukrovaru.
Kuře chutná jako nástěnka
Povídáme si o rizotu, které jsme baštili ve školních jídelnách. „Kdo ví, co tam všechno bylo, odkud pocházely tykousky masa v rýži,“ směje se Tomčíková. Přemýšlím, zda to nebylo kuřecí. Na to reaguje okamžitě. „Já nevím, ale kuře mi chutná jako nástěnka, takový obalený polystyrén. Dávám přednost pečené krůtě. Kuře dělám zřídka,“ zaujme originálním názorem mluvčí.
Pečená krůta je prý u Tomčíkových slavnostní jídlo. „Když se do ní dá hodně špeku, dopadne to vždycky dobře.“
Mezitím nakrájela cibuli a na másle ji zpěnila v hluboké pánvi.
Vrátíme se na chvíli v čase. „Babička pekla výborné posvícenské koláče, na to si vzpomínám. Já od mala miluju knedlíky se zelím a vepřové,“ naplní chuťové buňky paní domu.
Ta jí prý podle ročních období. „V zimě si dám hustou teplou polévku, omáčky a maso. V létě mám ráda lehčí jídla a hodně připravuji saláty. Těším se, až na zahrádce dozrají rajčata.“
Promytou rýži restujeme, přidáváme víno a česnek.
Hrála jsem si v cukrovaru
No řekněte, komu se podaří prožít dětství v cukrovaru. Markéta Tomčíková to štěstí měla. „Tatínek byl ředitelem cukrovaru, před tím nymburským pracoval v pražských Čakovicích. Jako malá jsem si hrála v cukrovaru, na vápence a v různých dílnách. V době řepné kampaně tady bylo opravdu živo. Ochutnávala jsem čerstvý cukr, který mi voní,“ zavzpomínala na dětství Tomčíková.
To skončilo odstřelem cukrovarnických komínů. „Obrečela jsem to.“
Co se v rodině vždycky ujme, jsou bramboráky. „Dělám jich pěkný štos. Připravuji je klasickým způsobem, ale nedávám tolik mouky. Dám víc strouhanky, aby byly křupavoučké,“ vysvětluje svůj styl mluvčí.
Nemůžu se nezeptat na vánoční svátky, kdy se lidé rádi přejídají, aby to v lednu v práci zase vyběhali. „Já mám vánoce a jídlo kolem nich ráda. Těším se na své chlebíčky a bramborový salát. Děláme ho pro rodinu, je ho taková větší mísa. Je výborný první den. A co teprv trochu uleželý druhý den. Třetí už ho moc nezbývá,“ směje se hostitelka.
V pánvi je vývar i houby, rizoto je skoro hotové. Přitom se stihl i zeleninový salát s černými olivami ozdobený proužky mrkve.
Ještě se zeptám na inspiraci ve vaření. „Kupuji si časopis o vaření Apetit a vařím z něj. Naposledy to byl skvostný zajíc Ferdinand na červeném víně.“ Dobrou chuť!
RECEPTY MARKÉTY TOMČÍKOVÉ:
Suroviny:
Rýže Arborio
Bílé víno – 2 dcl
Zeleninový vývar – půl litru
Česnek – 2 stroužky
Houby – čerstvé, sušené
Olivový olej
Parmazán
Cibule
Nakrájíme cibuli, kterou zpěníme na másle. Mezitím propláchneme a probereme rýži a dáme vařit houby. Pokud nemáme čerstvé, použijeme sušené, které namočíme. Až začne rýže vypadat k světu, orestujeme ji, přidáme celé stroužky česneku a víno. Víno necháme vyvařit a přilijeme vývar. Pak pod pokličkou dusíme, občas promícháme.
„Jidlo je to rychlé a není drahé. Koupila jsem víno Muškát moravský. Je dobré. Nedávala bych tam to nejlevnější, záleží na kvalitě. Je to italské jídlo, tam ho dávají jako předkrm. Proč to ale nepodávat jako hlavní jídlo,“ rozpovídala se mluvčí ve své kuchyni.
Ledový salát
Paprika
Rajčata
Černé olivy
Sušená rajčata
Sýr do salátu
Mrkev
Poskládáme zeleninu po zelenině, lehce promícháme. Zakápneme olivovým olejem.
Mleté krůtí maso
Sůl
Pepř
Worchesterová omáčka
Kořenící směs na grilování
Olej
Housky
Plátkový sýr
Cibule
Kečup
Tatarská omáčka
Mleté krůtí maso osolíme, opepříme a ochutíme worchesterovou omáčkou. Vytvarujeme hamburgery. Ty opékáme na grilu. Během grilování je potíráme připravenou grilovací omáčkou.
Servírujeme v čerstvé housce s plátkem sýra. Podle chuti přidáme čerstvou nebo ogrilovanou cibuli, kečup a tatarskou omáčku.
1,5 kg menších očištěných nových brambor ve slupce (pokud máme větší, přepůlíme je)
Olivový olej asi 1 lžíce
Kousek másla
Česnek – 2 stroužky
Zeleninový vývar z kostky – 1 litr
Pepř
Sůl
Ve větším pekáči rozpustíme máslo a olej, přidáme rozdrcený česnek a dobře omyté brambory. Vše zalijeme zeleninovým vývarem, opepříme a osolíme. Pekáč pak vložíme do trouby, kterou jsme předehřáli na 200 stupňů. Pečeme asi 40 minut. Brambory musí být měkké, ale nesmí se rozpadat. Vyndáme z trouby a na sporáku postupně odpaříme zbývající tekutinu, brambory při tom prohazujeme. Brambory jsou pak pokryté lesklou glazurou. Podáváme jako přílohu k masu. Výborné jsou ale samotné s tzatziky, což je nastrouhaná vymačkaná okurka s jogurtem, česnekem, olivovým olejem. Místo kopru (ten nemusím), nadrobno nakrájím a přidám pažitku.