Bazén, hotel, pošta, restaurace, případně třeba i ordinace lékaře. Tak by měl vypadat komplex se službami, který bude součástí velkého projektu zástavby areálu bývalého pivovaru, později Fruty v Lysé nad Labem. Pracovní název dostal Sluníčková zahrada. Druhou část projektu bude tvořit obytná čtvrť, kde by podle projektantů mělo být maximálně využito slunečního svitu.

Projekt z větší části vychází z výsledku ankety mezi obyvateli Lysé. Na radnici se dostalo celkem 377 anketních lístků, na kterých lidé psali, co by v novém areálu chtěli mít. Mezi hlavními požadavky bylo například kulturní zařízení, parkoviště, bazén, bytová výstavba, pošta, víceúčelová hala, obchody, hřiště nebo park. „Nechceme vybudovat sídliště, ale živé město. Sestavíme kombinaci více návrhů od více architektů. Proto jsme stanovili podmínky, aby návrhy byly mezi sebou navzájem kombinovatelné. Oslovili jsme pět ateliérů, které mají v odborných kruzích velmi dobré jméno,“ uvedl zástupce firmy MS Development.

Stavby by měly být ekologické, firma nevylučuje využití tak zvaných dvougeneračních jednotek, které vyrábějí teplo a elektrickou energii současně. V bytech bude řízené větrání se zpětnou ventilací a teplovzdušné vytápění.

Podle starosty Jiřího Havelky je tento způsob využití areálu nejlepším řešením. „Mohli jsme celý areál postavit sami, ale pro město by byl velký problém s jeho provozováním. Proto jsme nabídli pozemky s výstavbou firmě, která má s podobnými projekty zkušenosti,“ uvedl starosta na dotaz jednoho z obyvatel Lysé, který se prezentace zúčastnil.

Součástí areálu bude komplex služeb, které by se měly mezi sebou navzájem doplňovat. „Chceme, aby lidé mohli například s návštěvou bazénu spojit třeba nákupy nebo návštěvu lékaře, případně příjemné posezení v restauraci,“ dodal zástupce firmy.

Pokud prý vše půjde podle plánu, se stavbou první etapy by se mohlo začít odhadem v roce 2010.