Ředitelství vodních cest počítá v budoucích letech s výrazným nárůstem lodní dopravy. A to jak osobních výletních lodí pro turisty, tak menších plavidel určených například pro rodinné výlety. „Rádi bychom, aby se díky této síti přístavišť rozvíjel vodní turismus například zavedením pravidelných lodních linek,“ řekl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest.

Aktuálně se budují přístaviště v Poděbradech, Kolíně, Čelákovicích či Brandýse nad Labem. Další se projektují a počítá se s nimi v příštích letech. To se týká Lysé nad Labem, Kostelce nad Labem či Neratovic.

Nové veřejné přístaviště osobních lodí tvoří ocelový plovoucí přístavní můstek velkých 9 x 4 metry, ukotvený ke břehu pomocí přístupové lávky dlouhé 8,5 metru a tří kotevních bloků. Toto kotvení je koncipováno tak, aby udrželo můstek bezpečně na místě i za největších povodní a nebylo nutné ho odvážet.

Pohodlný nástup do lodí umožní dvě úrovně mola, první ve výšce 0,9 metru nad hladinou a druhá pro větší lodě ve výšce 1,5 metru nad hladinou. Molo bude osvětleno a zabezpečeno kamerovým systémem. Pro lodě se připravuje i přípojka elektrické energie, aby nemusely využívat své agregáty v době stání.