Veřejná sbírka na pořízení lavičky Václava Havla stále trvá. Aktuálně je na účtu něco přes 5500 korun. Na účet 123-4275680277/0100 lze stále přispívat. Náklady na umístění lavičky činí 250 tisíc korun. Radnice už od začátku záměru deklaruje, že v případě nevybrání celé částky chybějící peníze doplní.

„Umístění Lavičky se tak po přejmenování školy na základní školu Václava Havla stane dalším potvrzením toho, že se Poděbrady hlásí k odkazu Václava Havla, ctí jeho ideály, postoje a myšlenky,“ poznamenal starosta Jaroslav Červinka.

Poděbradská radnice chce mít připomínku na Václava Havla i proto, že jméno disidenta, dramatika a prezidenta je s městem spojeno už od jeho studentských let. Na konci 40. let minulého století Václav Havel studoval na výběrové internátní škole Kolej krále Jiřího, sídlící tehdy na poděbradském zámku. Mezi jeho spolužáky patřil i režisér Miloš Forman.

Slibované opravy pergoly v horní části lázeňského parku začaly. Aktuálně mohou kolemjdoucí sledovat zničenou lávku přes bazén, která bude nahrazena.
OBRAZEM: Pergola v lázeňském parku prochází úpravami. Bude bezbariérová

Ve městě je také zmíněná základní škola, která jako první po úmrtí prvního porevolučního prezidenta nesla jeho jméno. Na začátku letošního roku si škola připomněl 10 let od svého pojmenování po Václavu Havlovi.

Lavička Václava Havla představuje pamětní místo, které tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Lavičku navrhl architekt a designer Bořek Šípek. Za více než devět let trvání projektu bylo po celém světě umístěno téměř 50 laviček. Ještě letos chtějí Lavičku Václava Havla k výročí 17. listopadu odhalit také v nedalekém Mnichově Hradišti.