V jednom komentáři kritizujícím policisty zazněla připomínka, že by po kolonádě měli chodit pěšky a využívání služebního vozu je ukázkou jejich lenosti. To policejní rada Marek Šmíd odmítá a vysvětluje důvody, proč je hlídka motorizovaná a dokonce by za běžných okolností svoje auto neměla opouštět. „Rozhodně se nejedná o policisty, kteří by se nemohli projít „po svých“. Nejsou líní, naopak mají výbornou fyzičku a specializovaný výcvik. Jde o to, že pěšky ani chodit nemohou, neboť se jednoduše řečeno nesmí hnout od svého auta. Jako prvosledová hlídka jsou určeni k zásahu proti nebezpečným pachatelům. Kdyby třeba došlo k útoku pachatele střelnou zbraní, jsou to právě oni, kdo mají v autě nadstandardní vybavení k zásahu – vylepšenou balistickou ochranu, balistický štít, dlouhé zbraně, ale i zdravotnické zařízení AED,“ uvedl policejní rada.

Přesto v některých situacích policisté na kolonádě služební vůz opouštějí. „Není pravda, že by po poděbradské kolonádě jenom jezdili a nikdy nevystoupili. Prověřují jedince podle seznamu osob, po nichž se pátrá, nebo ty, kteří by mohli mít odcizené věci u sebe,“ doplnil Marek Šmíd.

Kriminalita na Poděbradsku vzrostla

Proč se tedy vůbec aktuálně prvosledové hlídky na kolonádě pohybují? Podle zkušeného policisty to má své pragmatické důvody. „Na Poděbradsku jsme zaznamenali meziroční nárůst trestné činnosti, zejména drobné majetkové kriminality. Ztrácejí se kola, nářadí z aut či ze stavebních buněk, drobné věci z koláren a sklepů. Snažíme se tento trend zastavit, a proto jsme posílili výkon služby v Poděbradech,“ konstatoval policejní rada.

Takzvanou prvosledovou hlídku lze laicky poznat podle speciálně upraveného auta s rámem vepředu, který se používá například na vytlačování jiných aut. Pohybují se po celém městě ve dne i v noci, jen v parku jsou podle Marka Šmída víc vidět.

V některých komentářích se místní pohybu hlídek po kolonádě zastávají. „Já jim za to, že jezdí po kolonádě, dokonce děkuji, protože jsou víc vidět, jsou mobilnější a v případě nějakého zásahu daleko rychlejší,“ napsal Tomáš Krejčí.