Je město připraveno čerpat finance z fondů Evropské unie? Podniklo už nějaké kroky, aby se k těmto prostředkům dostalo? I na toto téma se, sice jen okrajově, mluvilo na posledním zasedání zastupitelstva.
S otázkou, jak je město k čerpání peněz připraveno, vystoupil Jiří Kuhn. Jeho návrh na rozšíření programu o tuto informaci však neprošel a byl zařazen do programu příštího jednání. Informaci o připravenosti města k čerpání financí z Evropských fondů má na příštím zasedání zastupitelstva podat rada města.
Ani ostatním zastupitelům se nezdálo, proč město platíprojekty, na které by mohlo získat dotace. „Proč bude revitalizaci opěrného opevnění města platit město a ne Evropská unie? Nebyl splněn termín podání žádosti?“ ptala se Jarmila Šmídová.
A v tom je podle vedení města problém. V případě norských fondů prý byla lhůta pro podání žádosti jen dva měsíce. „Dvouměsíční termín podání žádosti byl nesplnitelný,“ dodal starosta Ladislav Kutík.
Podle radního Adolfa Tomana však selhali hlavně úředníci. Za dva měsíce se prý podání žádosti stihnout dá. „Já sám jsem zajišťoval peníze z norských fondů. Lhůta na tyto fondy je ve skutečnosti tříměsíční, město mělo možnost získat velké peníze, dle mého soudu se vyplnění žádosti dalo stihnout, jen by úředníci museli chtít,“ řekl.
Podle něj navíc chybí jakákoliv informovanost o možnostech čerpání peněz. O norských fondech se prý totiž dozvěděl jen díky svému působení na ministerstvu kultury. Přitom jen na kulturu bylov norských fondech pro Česko jeden a půl miliardy korun.

„Nároďák“ – nelichotivý pomníček

Takovým pomníčkem, který čeká na peníze z Evropské unie je třeba Národní dům na Boleslavské třídě. Jeho oprava a znovuzprovoznění se už několik let objevuje ve volebních programech kandidujících stran. V letošním rozpočtu města je vyčleněn jeden milion korun na projektovou dokumentaci. „Projekt potřebujeme, abychom mohli žádat o peníze z Evropské unie,“ řekl starosta města Ladislav Kutík. A právě finance jsou v případě obnovy tohoto kulturního stánku alfou a omegou. Samotná oprava bývalého kulturníhodomu železničářů by totiž spolkla několik milionů, a to si městská kasa dovolit nemůže. „Pokud peníze nedostaneme, přiznám se, že netuším, co s tím barákem budeme dělat,“ řekl nedávno starosta.