Neuvěřitelnou podívanou mají v těchto dnech obyvatelé Milovic a okolí. Přímo nad jejich hlavami se prohánějí válečné letouny P–51 Mustang, P–40 Warhawk, B–17 Flying Fortress nebo DC–3 Dakota a Piper Super Cub. Kdo je znalcem v oboru válečných strojů, tak ví, že jde o letadla, která působila za druhé světové války. Nejde však o válečný konflikt nad Božím Darem, ale o působení amerických filmařů, kteří si právě tuto lokalitu vybrali k natáčení filmu.

Někteří obyvatelé Milovic sledují stroje s nadšením. „Byli jsme včera na procházce s kočárkem a nad hlavami nám létaly bombardéry. Byl to zvláštní pocit,“ vybavuje si Milovičák ze sídliště.

Nymburskému deníku se podařilo koncem března kontaktovat Alisu Buckley, která má na starost styk s novináři. Ta přislíbila, že jakmile hlavní producent filmu Rick McCallum dá souhlas s informacemi pro tisk, ihned se ozve. Do dnešního dne však od ní nepřišla žádná zpráva, přestože filmaři už pracují.

Celý objekt s kulisami je pro veřejnost nepřístupný, příjedová cesta je zahrazena uzamčenou kovovou bránou, u které nikdo není. Redaktor Nymburského deníku se dostal alespoň na dohled k filmařskému táboru s kulisami. Budova uprostřed stanů vypadá jako část afrického obydlí z druhé světové války. Film by podle dostupných informací měl být o skutečné černošské letce, která působila za druhé světové války v Africe.

Prostor pro natáčení si Američané nedostupně zatarasili, dokonce požádali o omezení vzdušného prostoru nad částí celého regionu. „Jde o území od Nymburka na západ směrem k Milovicím a severní část Lysé nad Labem. Chápu to, protože filmaři pro natáčení potřebují nejen prostor, ale i svůj autentický zvuk,“ uvedl hlavní inspektor provozu ultralehkých letadel Letecké amatérské asociace Zdeněk Doubek s tím, že místní letci nemají s filmaři žádný problém. Podle něj by mělo omezení platit do 15. května.