Zákeřné fauly při fotbale? Nic neobvyklého. Jeden příklad za všechny. Brutální zákrok na hráče Arsenalu Eduarda. Ale to je opravdu jen jeden příklad za všechny. O něm se toho hodně napsalo a napovídalo. Ale mnoho podobných, i když třeba ne s takovými následky, je k vidění každý týden na fotbalových kolbištích na všech úrovních. Uteče týden nebo měsíc a na záludný faul si už nikdo nevzpomene.

A kde hledat příčinu stále se množících ostrých faulů? Je to v nestejném metru rozhodčích? Nebo v nedůsledném přístupu discplinárních komisí na všech úrovních? Nebo je to v nezodpovědnosti hráčů k soupeři? Zřejmě je to spojitá nádoba.

„Kapitola sama pro sebe jsou rozhodčí. Čím nižší soutěž, tím horší je jejich úroveň. Prostě jaká je kvalita hráčů, taková je kvalita sudích. Je to i o inteligenci hráčů a hodně zákroků také pramení z toho, že to hráči neumí,“ uvedl matador fotbalových trávníků Josef Kupecký, hráč Křečkova ve III. okresní třídě. „A k tomu všemu přispívá i vulgární chování diváků. Fotbalistům chybí ohleduplnost. Mělo by se to přísněji trestat,“ řekl Kupecký.

Stejný názor má i předseda komise rozhodčích na Nymbursku Josef Voborník, který okresní soutěže píská. „Záludné fauly se množí a málo se trestají. Podobné zákroky jsou k vidění na probíhajícím mistrovství Evropy, natož ve třetí třídě. A tam je to často neuměním hráčů,“ má jasno Voborník. „Hráčům chybí hlavně ohleduplnost. Rozhodčí i disciplinárky by měli být tvrdší,“ říká šéf rozhodčích.

Zdánlivě obyčejný hlavičkový souboj může zničit život fotbalistovi, který se jde jen pobavit hrou. Zdvižené ruce a ostré údery loktem jsou ve fotbale stále používanější zbraní. Tím je ohrožen hráčův život, v lepším případě může mít trvalé následky. „Třeba u Sparťana Doška je to evidentní. Často bych řekl, že je to úmyslné,“ myslí si Kupecký.

A samostatnou kapitolou jsou „moderní“ takzvané hlavičky. Úder hlavou do soupeřova obličeje. Stačí zlomek vteřiny a rázem teče krev. Zbytečně. V takové chvíli by bylo na místě trestní oznámení.

„To je ale ojedinělé, hlavně ve vyšších soutěžích,“ řekl Josef Kupecký. „Já bych do toho civilní orgány netahal. Stejně by se to těžko dokazovalo,“ dodal Voborník.