Aktuálně by o tom mohl vyprávět exstarosta Poděbrad Ladislav Langr. Starostou byl dvě volební období, tedy 8 let. Jeho hnutí před měsícem poměrně suverénně vyhrálo komunální volby, on sám získal nejvíce preferenčních hlasů. Přesto se potřetí starostou nestal. Strany a hnutí z dalších míst vyšachovaly vítěze z koaličních jednání a Langr se svým hnutím Volba pro Poděbrady skončil v opozici. Nová koalice neumožnila ani to, aby byl zvolen předsedou kontrolního výboru, na nějž byl navržen. Co jej tedy čeká dál?

„Každý politik, který skončí ve své funkci, tak říká, že má spoustu nabídek. Takže i já řeknu, že mám spoustu nabídek,“ reagoval Langr bezprostředně poté, co souboj o post starosty ve středu v Poděbradech prohrál. Bude se chtít za 4 roky do vedení města vrátit? „Já nevím, co bude za týden a už vůbec netuším, co bude za 4 roky. V každém případě jako zastupitel budu svůj úřad vykonávat, jak budu umět nejlépe,“ doplnil Langr.

Zatímco Langra si řada lidí pamatuje ještě z minulého režimu jako kulturního redaktora Československé televize, dnes jej lidé znají například jako autora divadelních her.

Po celých 8 let ve funkci starosty byl po jeho boku místostarosta Ivan Uhlíř. Ten se rozhodl letos už ani nekandidovat a s koncem na radnici tak měl jasno ještě před volbami. Také on však hovoří o tom, že ještě není rozhodnut, co bude dělat dále. „Předtím jsem podnikal v realitách, ale v tomto oboru mi ujel vlak během mého působení na radnici. Do toho se zpátky naskočit nedá. Navíc já mám ve svém životě takové pravidelné osmileté cykly, po kterých přichází změna. Takže byl čas,“ komentuje svůj konec v poděbradské samosprávě. Čím se bude živit v nejbližší době, zatím také nemá úplně jasno. „Rozhodně budu zvažovat některé nabídky,“ řekl Uhlíř.

Podobně jsou na tom jejich kolegové z Nymburka. Dosavadní starosta Pavel Fojtík zřejmě ve své funkci skončí v pondělí po ustavujícím zastupitelstvu, kde se očekává vznik nové koalice a převzetí funkcí starosty a místostarostů hnutím Nymburk s klidem. Kam zamíří původní profesí historik Fojtík, který byl nejprve dva roky místostarostou a poslední dva roky starostou? „Já se nejprve vrátím do muzea, kde mi podle zákona po dobu výkonu funkce museli místo držet. Ale samozřejmě se poohlížím po jiné profesi. Chtěl bych využít zkušenosti z posledních let strávených na radnici a využít také získaných kontaktů. Několik nabídek už mám, chtěl bych mít jasno do konce roku,“ uvedl Fojtík.

Dosavadní místostarosta a lídr Nymburských demokratů Jan Ritter je profesí architekt. Jeho hlavní ambicí pro příští roky ale není tvořit konkrétní nové projekty, i když ani tomu se nebrání. „Chtěl bych pomoci prosadit některé dobré projekty, které už jsou například rozpracované, na dobré cestě,“ říká Ritter, který už během působení na radnici prezentoval několik ucelených urbanistických návrhů, které se týkaly staveb, ale například i dopravy v Nymburce. Zároveň však chce působit aktivně v roli opozičního zastupitele a pokud přesvědčí voliče za čtyři roky, nedělalo by mu problém se do vedení města vrátit.

Zvláštní kapitolou je někdejší místostarosta a člen nově vzniklé koalice Zdeněk Vocásek. Lídr nymburské ODS byl po volbách u všech zásadních vyjednávání a tak trochu se očekávalo, že by se do pozice místostarosty mohl vrátit. To se ovšem nestalo, pozice starosty i obou místostarostů obsadí zástupci Nymburka s klidem. „To je výsledek politických jednání. Ale musím samozřejmě říci, že já jsem podnikatel, mám firmu a už při předchozím působení na radnici jsem musel její činnost utlumit. Momentálně zase podnikám a není úplně jednoduché pořád dokola činnost firmy utlumovat a znovu rozjíždět,“ naznačil Vocásek důvod, proč návrat do vedení města nebyl jeho naprostou prioritou.

Po čtyřech letech v pozici starosty Milovic zřejmě skončí také Milan Pour, který je zároveň po posledních parlamentních volbách poslancem za hnutí ANO 2011. Porážka v komunálních volbách od konkurentů z ODS a vytvoření nové koalice bez jeho hnutí mu tak obavy o živobytí nezpůsobí. „Já se samozřejmě budu o to intenzivněji věnovat práci ve sněmovně. Ale také budu mít více času na rodinu a svoje další aktivity,“ řekl Pour.

V případě Milovic však ještě není úplně rozhodnuto, zda jsou výsledky voleb definitivní. Zatím Krajský soud nevydal rozhodnutí k podané stížnosti, která upozornila na to, že většina kandidátů neuvedla v rámci bydliště svoji městskou část, což je podle některých výkladů zákona nutné. Soud musí o stížnosti rozhodnout do 7. listopadu.

KDO Z VEDENÍ MĚST ODCHÁZÍ
Poděbrady:
Ladislav Langr, starosta
Ivan Uhlíř, místostarosta

Nymburk:
Pavel Fojtík, starosta
Adriena Gabrielová, místostarostka
Jan Ritter, místostarosta

Milovice:
Milan Pour, starosta
Jiří Hlaváček, místostarosta