Nymburský soudní exekutor Tomáš Pospíchal řeší případy po celé republice. Počet exekucí za posledních deset let vzrostl desetkrát, jeho úřad už dnes řeší až 4 tisíce případů ročně.


Co se stalo, že tak stoupá počet lidí zadlužených a neschopných splácet své dluhy?
Myslím, že celkové zadlužení obyvatel v České republice není tak dramatické, ale problém je v tom, že existuje spousta firem, které jednají neseriozně, v rozporu s podmínkami trhu a nabízejí rychle peníze na vyřešení momentálních problémů. Lidé se nechají zlákat a neuvědomují si, že firmy chtějí hlavně vydělat, že dneska nikdo nikomu nic nedá zadarmo. Dostávají se do kolotoče, ze kterého už není úniku.

Čeho se exekuce nejvíce týkají?
To se nedá tak přesně specifikovat. Jde jak o podnikatele, kteří neplatí faktury, ale i o soukromé osoby, které si půjčují peníze na zboží a nemohou je splácet. Ve většině případů se ale jedná o nezaplacené povinné poplatky, například obcím, pokuty, ale také telefonní poplatky. V drtivé většině se jedná o nízké částky, které se ovšem několikanásobně navýší.

Vědí lidé dopředu, že se na ně chystá exekutor ? Nebo je to do poslední chvíle tajné, aby nemohli ukrýt případný majetek?
Dokud nezjistíme majetek dlužníka, o exekuci ho neinformujeme. Zjišťují se účty, nemovitosti, auta, zaměstnání. Pokud nějaký majetek má, nejdříve mu ho zablokujeme a pak teprve dáme na vědomí. Pokud se ovšem žádný majetek nenajde, což se stává často, jezdíme na adresy, které máme ve spise nebo v centrální evidenci obyvatel, případně se zjistí pobyt dlužníka od pošty nebo od policie. Tam se na místě provádí zabavení movitých věcí.

Jak vykonavatel zjistí, zda je všechen zabavený majetek opravdu dlužníka?
To je v dnešní době největší problém exekucí. Nelze totiž na místě spolehlivě určit, komu ta věc patří. My ovšem musíme v první řadě chránit zájmy věřitele. Takže věci se sepíší, v krajním případě se i odvezou. Osoba, která na místě tvrdí, že je věc její, může dát u soudu vylučovací žalobu. Do doby vyřešení se věci nedraží.

Jak dlouho se taková věc řeší?
Vylučovací žaloba může trvat půl roku, ale máme případy, kdy se ty osoby odvolávají třeba tři roky. Pokud někdo opravdu věrohodně doloží, že je dotyčná věc jeho, je možné mu ji vrátit dost brzy. Na druhou stranu je však důležité podotknout, že téměř každý tvrdí, že nic nemá, a rád by zaplatil.

Co dlužníkovi zůstane?
To je problém výkladu, protože nikde není stanoveno, co by mělo v domácnosti zůstat. Vycházíme z konkrétních situací, kdy necháváme stůl, židle, postel, pokud jsou v domácnosti malé děti, tak i mikrovlnnou troubu, pračku nebo rychlovarnou konvici nebo vybavení kuchyně. Na druhou stranu si myslím, že kdo dluží peníze, nemusí mít například sklokeramickou desku nebo mikrovlnku za deset tisíc.