VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Píšová: Symfonie nabízí sto třicet tři kroužků

Poděbrady - Nejbližší akce v Symfonii jsou Světýlková cesta, besedy o rodičovství a Vánoční Symfonie

23.10.2014
SDÍLEJ:

Ředitelka DDM Symfonie Poděbrady Eva Píšová.Foto: DENÍK/ Milena Jínová

Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady už má svou tradici v množství nabízených aktivit pro široké okolí. Do Symfonie se sjíždějí děti nejen z Poděbrad, ale také z blízkých vesnic, aby se naučily něco nového, prožily příjemné odpoledne při různých tvůrčích i naučných činnostech. Pracovníci Symfonie ovšem nepřipravují pro děti jen práci v kroužcích, ale vymýšlejí nesčetné množství projektů, při kterých se například seznamují s prožitkovou pedagogikou nebo nově také s pedagogikou lesní. Zkrátka poděbradské děti nemusí sedět odpoledne doma, ale rozvíjí své schopnosti tím nejlepším způsobem. Ředitelkou domu dětí je už dlouhá léta pedagožka Eva Píšová. Té jsme se zeptali, co všechno pro letošní školní rok její kolektiv připravuje.

Co je podle vás pro letošní školní rok největší akcí?

Letošní rok jsme vyhlásili rokem fotografie. Při té příležitosti nám běží fotografická soutěž Fotíš? Fotím!, ale 
v rámci tohoto projektu máme připravené i další akce. Do fotografické soutěže nám mohou amatéři do 26 let zasílat své fotografie do pěti tematických okruhů: člověk, město, sport, krajina a zátiší. Nyní probíhá již třetí kolo, jehož uzávěrka je 15. listopadu.

Kde budou fotografie k vidění?

Zaslané fotografie budou průběžně vystavovány na Facebooku DDM Symfonie Poděbrady, kde bude mít veřejnost možnost do termínu uzávěrky jednotlivých kol označit „lajkem" jednu fotografii napříč tématy. Fotografie s největším počtem „lajků" bude spolu s dalšími deseti fotografiemi, které vybere odborná porota, vystavena na webových stránkách www.ddmpodebrady.cz v sekci „Fotíš? Fotím!". V březnu 2015 vytiskneme všech 66 fotografií vybraných v jednotlivých kolech. Tyto fotografie budou v dubnu 2015 vystaveny ve vestibulu DDM. Od května do června bude výstava umístěna v Čajovně Na Kopečku v Poděbradech a po skončení celé akce budou vystavené fotografie předány jejich autorům.

Jak a kdo bude fotografie hodnotit?

Ve finále odborná porota ve složení Čestmír Církva, Eva Hamplová, Ondřej Průša, Michal Vinecký a Michal Šturm určí ze souboru průběžně ohodnocených 66 fotografií vybraných v jednotlivých kolech. Autoři tří nejlepších fotografií z každého tématu získají diplom, tři nejlepší fotografie z celé soutěže budou ohodnoceny věcnými cenami. Vernisáž výstavy a vyhlášení výsledků proběhne v pátek 6. dubna 2015 v 17 hodin v sále DDM.

Jaké další akce v rámci roku fotografie připravujete?

Máme kurzy focení, digitální fotografie, zpracování, to je vzdělávací část. Pak máme výstavy amatérských fotografů z regionu, se kterými jsme se kontaktovali pomocí jiných fotografických soutěží, které se už v Symfonii uskutečnily. Děti i mladí lidé mají možnost své fotografie u nás vystavit. Máme takovou ideu, že tady u nás ve foyeru bude fotografická výstava.

Co chystáte v nejbližší době?

Chtěla bych pozvat všechny pedagogy a rodiče na přednášky s Lidmilou Pekařovou, primařkou dětské léčebny, která napsala knihu Jak přežít a nezbláznit se, a Janou Nováčkovou o výchově dětí. Kdo je neslyšel, jako by nebyl pedagog nebo rodič. Paní Pekařová tu bude 5. listopadu a paní Nováčková 14. listopadu. Jsou to přednášky, vždy od 17 hodin. Myslím, že kdo se zabývá výchovou 
a vzděláváním, měl by tuto přednášku zhlédnout. Jinak máme kurzy rodičovství, myslím, že je potřeba, aby lidé měli možnost s někým prodiskutovat styl rodičovství. Pro mnohé je to velmi složité rozhodnutí. Lidé musí vystoupit z toho svého prostoru. Člověk si řekne, že asi není až tak dobrý rodič nebo by se v tom chtěl zdokonalovat, ale spousta lidí si to nepřizná, že dělá nějaké chyby ve výchově. Kdo se přihlásí, musím říci, že to jsou stateční jedinci. Ale na nich je vidět, že jim záleží na dětech.

Na co se nejvíce lidé ptají, co je nejvíce zajímá?

Nejvíce je zajímá, jak řešit situace zlobení a jak zacházet s trestem a odměnou. Jak docílit toho, aby děti doma pracovaly, jak nastavit mantinely ve výchově právě za pomoci odměny a trestu. Oba směry, které prezentují obě zmíněné dámy, jsou velmi zajímavé. Obě jsou velmi zajímavé osobnosti. Přednáška 
s nimi je opravdový zážitek.

Symfonie je známá tím, že nabízí mnoho zajímavých kurzů. Jaké jste připravili pro letošní rok?

Jsou to kurzy výtvarných dílen s tradičními i netradičními technikami, které jsou 
v nabídce na našem webu. Nyní, když už máme vybudovanou lezeckou stěnu, nabízíme možnost lezení pro veřejnost buď samostatně, nebo si každý může objednat instruktora a zkusit to s ním. 
V současné době nám funguje 133 kroužků, do kterých chodí asi tisíc čtyři sta lidí.

Ty kroužky jsou všechny 
v Symfonii?

Je nás jedenáct interních zaměstnanců, ale jinak asi kolem devadesáti externích spolupracovníků, kteří vedou kroužky. Ty jsou jednak 
v hlavní budově Symfonie, ale máme také ještě osm míst v obcích na Nymbursku, kde také provozujeme kroužky.

Kde například?

V Dymokurech, Sokolči, ve Vrbové Lhotě nebo v Kostelní Lhotě. Jsou tam kroužky vaření a pečení, výtvarky, podle toho, kdo kroužek vede a na co se cítí.

Co chystáte nyní v nejbližší době?

Chtěla bych všechny pozvat na Světýlkovou cestu, která se uskuteční 31. října od 16.30 a od 18.30 hodin. V té době už bude tma a děti podle světýlek na stanovištích budou plnit různé úkoly. A jelikož už se blíží pomalu konec roku, chystáme na 29. listopadu už tradiční akci Vánoční Symfonii s peklem a nebem, budeme tady mít anděly a čerty profesionály. Kolegyně ještě vymyslely novou akci, čertovský průvod spojený s diskotékou. Průvod půjde z náměstí přes kolonádu, v maskách čertů, který přijde sem do Symfonie, a tady bude čertovská diskotéka. To je naprostá novinka, takže chceme všechny pozvat, aby si to s námi pořádně užili.

V loňském roce jste měli zajímavou unikátní výstavu voskových figurín. Chystáte i na příští červen něco podobného?

Na konec školního roku, tedy v červnu 2015, jsme připravili akci pro školy, objednali jsme si výstavu iQparku z Liberce, což je hravé poznávání vědy, takže v prostorách DDM budou posledních 14 dní vystaveny exponáty z Liberce. Školy nemusí jezdit tak daleko a mohou se objednat na prohlídku u nás, spojit to třeba se školním výletem do Poděbrad.

Co vlastně iQpark nabízí?

iQpark zpřístupňuje svět vědy a techniky. Jeho základním principem je interaktivnost, zapojení co největšího množství smyslů. Návštěvníci všech věkových skupin formou her a experimentů poznávají a objevují běžné jevy, které se dějí kolem nás. K nejzajímavějším exponátům patří vodní hrátky, zrcadlové bludiště, vodní rotující tunel nebo bublinárium, ale zatím nevíme, které exponáty nám z Liberce na výstavu zapůjčí. Dítě může přijít a vyzkoušet si v praxi, jak například funguje přenos zvuků nebo lom světla. Děti si osahají různé fyzikální jevy.

Autor: Milena Krejsová

23.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Zpracovatelé potravin, dřeva, textilu a pracovníci 15 000 Kč

Zpracovatelé potravin, dřeva, textilu a pracovníci v příbuzných oborech POZICE OBALÁŘE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pro Velkoobchodní sklad v Nymburce hledáme schopné a svědomité pracovníky na pozici obaláře. Práce vhodná i pro důchodce. , Zájemci o tuto práci se mohou hlásit u p. Němečkové tel.602248345, 325 503 202. e.mail: nemeckova@jednotanbk.cz, , Nabízíme: stravenky. Pracoviště: Pracoviště - maršála koněva 639, Maršála Koněva, č.p. 639, 288 02 Nymburk 2. Informace: Eva Němečková, +420 602 248 345.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co budete dělat?, , - kontrolovat, udržovat a seřizovat stroje , - vést záznamy o výrobě , - spolupracovat s technikem kvality, s procesním inženýrem , - podílet se na zavádění změn, , Co požadujeme?, , - vyučení v oboru nástrojař nebo praxi v oboru 3 roky , - zkušenost s CNC stroji výhodou , - spolehlivost, , Co nabízíme?, , - zázemí nadnárodní společnosti , - možnost osobního rozvoje a profesního růstu , - závodní stravování , - jazykové kurzy , - další zaměstnanecké benefity (dovolená navíc, penzijní připojištění,...). Pracoviště: Parker hannifin czech republic s.r.o., Poděbradská, č.p. 1005, 289 12 Sadská. Informace: Leona Denglerová, +420 325 555 503.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách VEDOUCÍ PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 17800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu ve Mcely hledáme vedoucí prodejny. , Požadujeme: spolehlivost a pracovitost, zkušenosti s vedením kolektivu vítány; , , Zájemci se mohou hlásit u p. Urbanové tel. 602 170 923 nebo u p. Krejčové tel. 602 107 921, e.mail: krejcova@jednotanbk.cz. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - mcely, 289 36 Mcely. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavači. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Musilová Zdeňka, tel.: 777 794 118, po - pá 8 - 12 hod,, e-mail: prace@lotos-kolin.cz,, osobně: pouze po předchozí domluvě., , Náplň práce:, prodej a obsluha, práce s pokladním systémem, evidence zboží, vše v čistém prostředí., , Požadavky:, chuť pracovat, spolehlivost, příjemné vystupování.. Pracoviště: Lotos kolín s.r.o. - pňov-předhrádí, 289 41 Pňov. Informace: Zdeňka Musilová, +420 777 794 118.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Osobní trable, vysvětlila hejtmanka neúčast na jednání radních

Nehoda čtyř vozidel na silnici E55.
AKTUALIZOVÁNO
32

Vážná nehoda čtyř vozidel se stala na silnici E55 u Poříčí nad Sázavou

Šéfredaktor Respektu besedoval o knize i politice

Nymburk /FOTOGALERIE/ - O chování prezidenta, o způsobu práce novinářů i o své nové knize. O tom všem hovořil v úterý vpodvečer šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery se zhruba padesátkou zájemců, kteří přišli na besedu do Obecního domu. Debatu moderoval Matěj Prášil z Nymburka, toho času student politologie na Univerzitě Karlově. 

Nešvary motorkářů? Nepozornost, rychlá jízda i špatné oblečení

Střední Čechy – Spousta motorkářů říká, že je pro ně jízda relax; bohužel velmi snadno se může změnit v boj o život. Stačí jenom chvilka nepozornosti a výlet na motorce může mít vážné následky.

Příležitost pro region: snaha přilákat filmaře

Střední Čechy – Filmování a Středočeský kraj – to spolu ladí přímo báječně. Leckdo si to nyní připomněl v souvislosti s úmrtím jednoho z nejslavnějších Čechů současnosti: režiséra Miloše Formana, který pocházel z Čáslavi. Přímo v regionu, ve Zruči nad Sázavou, se odehrávají jeho Lásky jedné plavovlásky. Na rozmanitých místech středních Čech ovšem vznikala celá řada filmů, které se zařadily k těm kultovním.

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT