VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Píšová: Symfonie nabízí sto třicet tři kroužků

Poděbrady - Nejbližší akce v Symfonii jsou Světýlková cesta, besedy o rodičovství a Vánoční Symfonie

23.10.2014
SDÍLEJ:

Ředitelka DDM Symfonie Poděbrady Eva Píšová.Foto: DENÍK/ Milena Jínová

Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady už má svou tradici v množství nabízených aktivit pro široké okolí. Do Symfonie se sjíždějí děti nejen z Poděbrad, ale také z blízkých vesnic, aby se naučily něco nového, prožily příjemné odpoledne při různých tvůrčích i naučných činnostech. Pracovníci Symfonie ovšem nepřipravují pro děti jen práci v kroužcích, ale vymýšlejí nesčetné množství projektů, při kterých se například seznamují s prožitkovou pedagogikou nebo nově také s pedagogikou lesní. Zkrátka poděbradské děti nemusí sedět odpoledne doma, ale rozvíjí své schopnosti tím nejlepším způsobem. Ředitelkou domu dětí je už dlouhá léta pedagožka Eva Píšová. Té jsme se zeptali, co všechno pro letošní školní rok její kolektiv připravuje.

Co je podle vás pro letošní školní rok největší akcí?

Letošní rok jsme vyhlásili rokem fotografie. Při té příležitosti nám běží fotografická soutěž Fotíš? Fotím!, ale 
v rámci tohoto projektu máme připravené i další akce. Do fotografické soutěže nám mohou amatéři do 26 let zasílat své fotografie do pěti tematických okruhů: člověk, město, sport, krajina a zátiší. Nyní probíhá již třetí kolo, jehož uzávěrka je 15. listopadu.

Kde budou fotografie k vidění?

Zaslané fotografie budou průběžně vystavovány na Facebooku DDM Symfonie Poděbrady, kde bude mít veřejnost možnost do termínu uzávěrky jednotlivých kol označit „lajkem" jednu fotografii napříč tématy. Fotografie s největším počtem „lajků" bude spolu s dalšími deseti fotografiemi, které vybere odborná porota, vystavena na webových stránkách www.ddmpodebrady.cz v sekci „Fotíš? Fotím!". V březnu 2015 vytiskneme všech 66 fotografií vybraných v jednotlivých kolech. Tyto fotografie budou v dubnu 2015 vystaveny ve vestibulu DDM. Od května do června bude výstava umístěna v Čajovně Na Kopečku v Poděbradech a po skončení celé akce budou vystavené fotografie předány jejich autorům.

Jak a kdo bude fotografie hodnotit?

Ve finále odborná porota ve složení Čestmír Církva, Eva Hamplová, Ondřej Průša, Michal Vinecký a Michal Šturm určí ze souboru průběžně ohodnocených 66 fotografií vybraných v jednotlivých kolech. Autoři tří nejlepších fotografií z každého tématu získají diplom, tři nejlepší fotografie z celé soutěže budou ohodnoceny věcnými cenami. Vernisáž výstavy a vyhlášení výsledků proběhne v pátek 6. dubna 2015 v 17 hodin v sále DDM.

Jaké další akce v rámci roku fotografie připravujete?

Máme kurzy focení, digitální fotografie, zpracování, to je vzdělávací část. Pak máme výstavy amatérských fotografů z regionu, se kterými jsme se kontaktovali pomocí jiných fotografických soutěží, které se už v Symfonii uskutečnily. Děti i mladí lidé mají možnost své fotografie u nás vystavit. Máme takovou ideu, že tady u nás ve foyeru bude fotografická výstava.

Co chystáte v nejbližší době?

Chtěla bych pozvat všechny pedagogy a rodiče na přednášky s Lidmilou Pekařovou, primařkou dětské léčebny, která napsala knihu Jak přežít a nezbláznit se, a Janou Nováčkovou o výchově dětí. Kdo je neslyšel, jako by nebyl pedagog nebo rodič. Paní Pekařová tu bude 5. listopadu a paní Nováčková 14. listopadu. Jsou to přednášky, vždy od 17 hodin. Myslím, že kdo se zabývá výchovou 
a vzděláváním, měl by tuto přednášku zhlédnout. Jinak máme kurzy rodičovství, myslím, že je potřeba, aby lidé měli možnost s někým prodiskutovat styl rodičovství. Pro mnohé je to velmi složité rozhodnutí. Lidé musí vystoupit z toho svého prostoru. Člověk si řekne, že asi není až tak dobrý rodič nebo by se v tom chtěl zdokonalovat, ale spousta lidí si to nepřizná, že dělá nějaké chyby ve výchově. Kdo se přihlásí, musím říci, že to jsou stateční jedinci. Ale na nich je vidět, že jim záleží na dětech.

Na co se nejvíce lidé ptají, co je nejvíce zajímá?

Nejvíce je zajímá, jak řešit situace zlobení a jak zacházet s trestem a odměnou. Jak docílit toho, aby děti doma pracovaly, jak nastavit mantinely ve výchově právě za pomoci odměny a trestu. Oba směry, které prezentují obě zmíněné dámy, jsou velmi zajímavé. Obě jsou velmi zajímavé osobnosti. Přednáška 
s nimi je opravdový zážitek.

Symfonie je známá tím, že nabízí mnoho zajímavých kurzů. Jaké jste připravili pro letošní rok?

Jsou to kurzy výtvarných dílen s tradičními i netradičními technikami, které jsou 
v nabídce na našem webu. Nyní, když už máme vybudovanou lezeckou stěnu, nabízíme možnost lezení pro veřejnost buď samostatně, nebo si každý může objednat instruktora a zkusit to s ním. 
V současné době nám funguje 133 kroužků, do kterých chodí asi tisíc čtyři sta lidí.

Ty kroužky jsou všechny 
v Symfonii?

Je nás jedenáct interních zaměstnanců, ale jinak asi kolem devadesáti externích spolupracovníků, kteří vedou kroužky. Ty jsou jednak 
v hlavní budově Symfonie, ale máme také ještě osm míst v obcích na Nymbursku, kde také provozujeme kroužky.

Kde například?

V Dymokurech, Sokolči, ve Vrbové Lhotě nebo v Kostelní Lhotě. Jsou tam kroužky vaření a pečení, výtvarky, podle toho, kdo kroužek vede a na co se cítí.

Co chystáte nyní v nejbližší době?

Chtěla bych všechny pozvat na Světýlkovou cestu, která se uskuteční 31. října od 16.30 a od 18.30 hodin. V té době už bude tma a děti podle světýlek na stanovištích budou plnit různé úkoly. A jelikož už se blíží pomalu konec roku, chystáme na 29. listopadu už tradiční akci Vánoční Symfonii s peklem a nebem, budeme tady mít anděly a čerty profesionály. Kolegyně ještě vymyslely novou akci, čertovský průvod spojený s diskotékou. Průvod půjde z náměstí přes kolonádu, v maskách čertů, který přijde sem do Symfonie, a tady bude čertovská diskotéka. To je naprostá novinka, takže chceme všechny pozvat, aby si to s námi pořádně užili.

V loňském roce jste měli zajímavou unikátní výstavu voskových figurín. Chystáte i na příští červen něco podobného?

Na konec školního roku, tedy v červnu 2015, jsme připravili akci pro školy, objednali jsme si výstavu iQparku z Liberce, což je hravé poznávání vědy, takže v prostorách DDM budou posledních 14 dní vystaveny exponáty z Liberce. Školy nemusí jezdit tak daleko a mohou se objednat na prohlídku u nás, spojit to třeba se školním výletem do Poděbrad.

Co vlastně iQpark nabízí?

iQpark zpřístupňuje svět vědy a techniky. Jeho základním principem je interaktivnost, zapojení co největšího množství smyslů. Návštěvníci všech věkových skupin formou her a experimentů poznávají a objevují běžné jevy, které se dějí kolem nás. K nejzajímavějším exponátům patří vodní hrátky, zrcadlové bludiště, vodní rotující tunel nebo bublinárium, ale zatím nevíme, které exponáty nám z Liberce na výstavu zapůjčí. Dítě může přijít a vyzkoušet si v praxi, jak například funguje přenos zvuků nebo lom světla. Děti si osahají různé fyzikální jevy.

Autor: Milena Krejsová

23.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč Elektromechanici ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk. B, znalost vyhlášky 50, praxe, , , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Premos fk, s.r.o., 288 02 Nymburk 2. Informace: František Kokeš, +420 777 231 412. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘKA VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: odměny, dovolená, volno o prázdninách., , Zájemci se mohou hlásit e-mailem: zs.horatev@worldonline.cz nebo telefonicky: 325 514 156.. Pracoviště: Základní škola hořátev, okres nymburk, 289 13 Zvěřínek. Informace: Milan Vydra, +420 325 514 156. Výroba - Výroba Obsluha strojů 23 000 Kč Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA CNC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: praxe s obsluhou CNC strojů výhodou (možnost zaučení), znalost prostředí strojírenské firmy výhodou, ochota učit se novým věcem a přístupům, základní znalost práce s počítačem, pečlivost, svědomitost a důraz na přesné plnění zadaných úkolů., , Pracovní náplň: obsluha CNC strojů u strojírenské firmy na výrobu ocelových konstrukcí, strojů a strojních dílů, možnost obsluhy CNC obráběcího centra, CNC ohraňovacího lisu, CNC plasmové paličky nebo CNC soustruhu., , Nabízíme: možnost profesního a odborného růstu v perspektivním oboru, odpovídající platové ohodnocení + prémie, 5 týdnů dovolené, dotované stravování v areálu společnosti, stravenky, lokalita Sadská;, , Kontaktujte nás telefonicky nebo e.mailem.. Pracoviště: Cpos s.r.o - sadská, Husínek, č.p. 30, 289 12 Sadská. Informace: Jakub Fremund, +420 724 163 500. Výroba - Provozní pracovníci VAŘIČ VE VÝROBĚ KOSMETIKY. 18 000 Kč Provozní pracovníci VAŘIČ VE VÝROBĚ KOSMETIKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost, pečlivost, svědomitost, selský rozum a technickou gramotnost., , Práce na 2 směny (ranní/odpolední)., , Nabízíme: pěkné pracovní prostředí, 5 týdnů dovolené, vstřícný přístup, jídelna v areálu TPH, příspěvky na stravu, dobrá dostupnost veřejné dopravy., , Zájemci se mohou hlásit e-mailem nebo telefonicky v době od 7:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Technologický park hořátev, 289 12 sadská, 289 13 Zvěřínek. Informace: Lucie Podhorová, +420 325 545 450.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál nymburské nemocnice.

V nemocnici exploduje bomba. V Nymburce se chystá velké cvičení

Oslavy školy v Ostré rozprostřeli organizátoři do několika dnů.
6

V Ostré slavili 110 let školy. I s hercem Janem Čenským

Pro Vánoce chystá Loučeň i neviditelný stromeček

Střední Čechy – Předvánočními přípravami žije již nyní tým zámku Loučeň na Nymbursku. Aktuálně se tam sice chystají na víkendové napoleonské slavnosti včetně pátečních napoleonských prohlídek, na akce s vánoční atmosférou nicméně již v tiskové zprávě upozornila Kateřina Groškov Řeháková.

Ukradených aut výrazně ubylo, i vloupání je méně

Střední Čechy – V ohrožení jsou auta nejen za jízdy, ale také při parkování, když zůstanou bez dozoru. Zaměřují se na ně zloději mající spadeno na celé vozidlo i vykradači jdoucí po věcech, jež lidé zanechali uvnitř a které by se snadno daly zpeněžit. Nejvíce ve „městě aut“ Mladé Boleslavi, tradičně také na Kladensku – a zvlášť v posledních letech s rostoucí intenzitou rovněž v nejbližším okolí hlavního města.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Plány na vznešenou budoucnost přerovského zámku zůstávají zatím v říši snů

Střední Čechy – Nic nového se zatím neodehrálo. Tak si v souvislosti se záměrem převést zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku do majetku kraje posteskl středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD). Přerov navštívil o víkendu, kdy se v tamějším Polabském národopisném muzeu konaly dožínkové slavnosti spojené s folklorem i představením tradičních řemesel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT