Obce zasažené sobotním orkánem Emmou se pomalu dávají dohromady. Lidé v Městci Králové, Velenicích a Oškobrhu, kde vichřice napáchala nejvíce škod na jejich obydlích, postupně přikrývají stržené střechy, likvidují spadlé stromy a sčítají spolu s pojišťovnami finanční škody.

Nejkrutější daň na majetku si vichřice vzala zřejmě ve Velenicích a v Oškobrhu. Podle velenické starostky Bedřišky Kubelkové nezůstala v obci jediná střecha celá. „Dostali jsme náraz přímo z polí, spadla jedna stodola a po té strašné smršti jsme dokonce našli střechu hospody v polích kilometr daleko,“ popisuje sobotní apokalypsu.

V Oškobrhu zůstala doslova bez střechy nad hlavou rodina Malinovských. Z jejich rodinného domu zmizely s plechovými šablonami i trámy. Vrchní část domu se ocitla pod širým nebem. „Jsme tu jako po válce. Ještě ke všemu do toho začalo pršet, takže je všechno plné bahna,“ říká nešťastná paní Malinovská.

Velké štěstí měly v sobotu mladé fotbalistky ze Staré Lysé. Silná bouře přišla právě ve chvíli, kdy měly na hřišti TJ Sokola trénink. „Když to začalo, zahnal je prý trenér do kabin, odkud následně odlétla eternitová střecha přímo do místa, kde před pár minutami hrály,“ popisuje starosta Vladimír Vaněk.

Městecká nemocnice přišla o velkou část střechy nad rehabilitačním oddělením a oddělením následné péčeče. O víkendu evakuovala pacienty z oddělení následné péče, nad kterým odlétla věší část střechy, na chirurgická a interní lůžka. Ředitelka nemocnice Renáta Petrová však uvedla, že, tento týden zůstane ještě mimo provoz jedenáct lůžek rehabilitačního oddělení. „Střechařská firma na to vyslala všechny možné síly, takže větší část už je zakryta lepenkou a pacienti se mohou vrátit,“ konstatovala.

Lesy České republiky také upozorňují na nebezpečí pohybu v lesích, kde hrozí samovolné pády poničených stromů. Nedoporučují tedy vůbec vstup do lesních porostů.

Během několika vteřin zůstali bez střechy nad hlavou. Obyvatelé mnoha částí okresu zažili v sobotu nejhrůznější chvíle svého života.
Oškobrh: Jsme tu jako po válce

Jako po úderu tornáda vypadá po víkendovém řádění vichřice Emma rodinný dům stojící na okraji obce Oškobrh. Silná bouře z domku strhla celou střechu včetně stropů.
Jaroslava Malinovská popisuje hrůzný okamžik, kdy přišla rodina o střechu nad hlavou. „Šla jsem zatáhnout do patra venkovní žaluzie. Během jedné vteřiny na mě spadla skříň a nad hlavou se mi rozjasnilo,“ popisuje Jaroslava Malinovská okamžik, kdy na domek udeřil ten největší nápor bouře. „Nic než světlo nad hlavou si nepamatuju,“ dodala nešťastná žena.


Dům je v současné době neobyvatelný. Rodina však může mluvit o štěstí. I když v okamžiku, kdy vichřice brala střechu, byli v domě čtyři lidé, včetně dvou malých dětí, nikomu se nic vážného nestalo. „Bála jsem se o manžela a tatínka, nevěděla jsem, jestli nejsou venku,“ řekla dcera, která v domě bydlí s rodiči. Vítr totiž neušetřil ani smrk, který poryv větru nevydržel a „opřel“ se do domu.
„Vypadalo to hrůzostrašně. Spolu s lidmi z vesnice jsme zachraňovali, co se dalo. Většinu věcí, jako promáčené koberce nebo rozbitý nábytek jsme museli vyhodit,“ řekl syn Vladimír Malinovský.


Náhradní ubytování rodině nabídli příbuzní i obecní úřad v Opolanech. Podle svědků se Oškobrhem prohnala bouře v pásu. A právě v něm stál domek rodiny Malinovských, kravín, který přišel o střechu, a dva sloupy elektrického vedení, které šly k zemi.
Boží dopuštění, říkají Veleničtí


Jedním z nejpostiženějších ve Velenicích je Karel Šlechta, bydlící v horní části vsi. Bohužel přesně v pruhu, kudy ničivý vítr prošel. Včera provizorně zakrýval místa zkázy.
Na sobotu do smrti nezapomene. „Obloha se zatáhla, udělala se tma a pak už bylo slyšet jen temné rány,“ popisuje situaci Šlechta.
Vítr se přehnal přes obec
v jakémsi pruhu. „Hnalo se to od Poděbrad přes větrolam u silnice. Dole na kraji vsi to komplet zlikvidovalo stodolu. Pak začaly létat stromy. Ty to doslova vykroutilo. Ve vzduchu byl i sedmimetrový kmen. Jen se štěstím se nikomu nic nestalo,“ popisuje kritické chvíle muž, jemuž vichr poškodil hned několik stavení.
Loňský Kyril podle jeho slov zdaleka nebyl tak hrozný. „Ten žádné škody nenapáchal.“
Teď celé dny pracuje na opravách. „Vzalo mi to půl střechy z baráku a střechy z garáže a kůlny. Nejdřív to musím přikrýt, protože by ještě větší škody mohl napáchat déšť,“ tvrdí Šlechta.
Při otázce, jestli už spočítal škodu, skoro rezignovaně mávne rukou. „Jenom na baráku to bude nejmíň 160 tisíc. Ale hlavně je to práce na dalšího půl roku,“ povzdechne mezi měřením nových latí.
Plech z vodárny propíchl střechu
Včera měla zavřeno i majitelka krámku s obuví v Dlouhé třídě v Nymburce. Její dům, kde sídlí krámek s obuví a oblečením, byl totiž také silně poškozený.
Vše se seběhlo v rychlém sledu. Pod plechový kruh z ochozu nedaleké vodárenské věže zafuněl v sobotu po desáté dopoledne vítr a plech se vznesl. Nekontrolovaně pak letěl vzduchem a zapíchl se do střechy 60 metrů vzdáleného rohového domu s obuví.
„Byla jsem v sobotu zrovna ve Františkových Lázních. Vodárna je majetkem Vodovodů a kanalizací a ty prý za škodu neodpovídají. Dům není pojištěn, protože je v havarijním stavu. Podám na město žádost o finanční výpomoc,“ uvedla majitelka Eva Hurychová.