Podle starosty Tomáše Macha město jedná také o umístění nabíjecí stanice pro elektrokola. Podobné, jaká je už několik týdnů v provozu u cyklostezky v sousedních Poděbradech.

Provozovatelem nymburské stanice pro dobíjení elektromobilů je firma ČEZ. Jde už o třístou stanici tohoto typu provozovanou největší českou energetickou společností.

Výstava představuje práce dětí, které vznikly v karanténě.
Venkovní galerii před nymburskou školou přichystal místní učitel

Technická novinka v Nymburce je standardní rychlonabíjecí stanice ABB s maximálním výkonem 50 kW, kterých je v Česku už celá řada. Platba probíhá přímo u stojanu buď prostřednictvím QR kódu přes aplikaci v mobilním telefonu, nebo pomocí speciálních čipů. Existuje také možnost AC nabíjení 22 kW, a to zdarma.

„Elektromobily se stávají dostupnější alternativou k autům se spalovacím motorem. Je dobře počítat s nimi, protože znamenají snižování hladiny hluku, prašnosti a emisí ve městě. První rychlodobíjecí stanice ve městě je pro občany zprávou, že budoucnost dopravy je doslova za humny,“ řekl starosta Mach s tím, že uvítá nabídku dalších dobíjecích stanic ve městě.

Celkem je v Česku aktuálně kolem sedmi set veřejných dobíjecích stanic umožňujících rychlé dobíjení elektromobilů. Kromě ČEZu je budují energetické společnosti PRE a E.ON.

V zemi je aktuálně registrováno více než šest tisíc elektromobilů, přes 3 300 z nich přitom přibylo loni. Statistika za letošní tři měsíce zatím ukazuje 585 nových čistě elektrických aut.

Zuzana Šimová s první letošní zákaznicí ve svém Studiu Butterfly.
Nymburská kadeřnice hlásí: termíny mám obsazené do půlky června

Ministr Karel Havlíček, který byl mezi hosty při slavnostním zahájení provozu nymburské stanice, připomněl, že podle Národního plánu čisté mobility by v České republice mělo do roku 2030 jezdit 220 až 500 tisíc elektromobilů, 800 až 1 200 elektrobusů a fungovat 19 až 35 tisíc dobíjecích bodů na elektřinu. „Cestování elektrickými vozy a zájem o elektromobily stoupá právě díky rostoucí nabídce veřejných dobíjecích stojanů,“ připomněl Havlíček.