Křinečtí zastupitelé schválili záměr brněnské firmy Viventy, která už dva roky marně hledala lokalitu na Nymbursku, kde by vystavěla 25 větrných elektráren.

Proti se postavily tři obce, a to Krchleby, Jíkev a Loučeň, které firma jako první kontaktovala. V dubnu dokonce zvažovala, zda bude ve svém záměru pokračovat.

Nyní je situace jiná. Viventy chce postavit šest stožárůu Křince.

Podle křineckého starosty Milana Moce je ale zatím předčasné mluvit o výstavbě. „Náš souhlas je teprve prvním krokem. Nyní musí investor zajistit kolem padesáti vyjádření různých institucí. Pokud však jen jediná vydá zamítavé stanovisko, půjde projekt ze stolu,“ řekl Moc pro Deník s tím, že ať už dopadne schvalovací řízení jakkoliv, chce obec výstavbu větrných elektráren zařadit v budoucnu do nového územního plánu. „Stožáry by měly stát v lokalitě na jihovýchod od Zábrdovic k Černé Hoře. Podmínkou je, že musí být umístěny nejméně 1 kilometr od zástavby,“ doplnil Moc.

Schvalovací řízení by mělo trvat nejméně jeden rok. „Pokud nebudou žádné námitky, začneme se stavbou přibližně v roce 2010,“ uvedl vedoucí projektu Viventy Rudolf Gašparik s tím, že firma ještě plánuje vlastní měření větru a různé průzkumy, včetně ornitologického.