Rekonstrukcí v těchto dnech prochází vodní elektrárna v Nymburce. Výměny se dočkají tři z Francisových turbín. Náklady na opravu se vyšplhají na více než sto milionů korun. Nové turbíny by však měly zvýšit výkon elektrárny, a tak se tato nemalá investice za 8 až 10 let vrátí.

Rekonstrukce začala před rokem a skončit má na podzim tohoto roku. V elektrárně zůstane Kaplanova turbína, původně z Poděbrad, která je historicky cenná a jedna z původních Francisových turbín. „Tři Francisovy turbíny byly zdemontovány a budou nahrazeny,“ řekl vedoucí elektrárny Libor Hruška.
V současné době jede elektrárna jen na jednu turbínu. „Běží zatím Kaplanova turbína, Francisova se dává dohromady,“ dodal Hruška s tím, že až bude rekonstrukce dokončena, bude elektrárna pracovat na podstatně vyšší výkon. Přičemž Kaplanova turbína zajistí energii na obsluhu elektrárny. Energie z ostatních čtyř turbín půjde do sítě. To je oproti bývalému chodu elektrárny rozdíl.

Změny se dočká i obsluha elektrárny. „Vše bude řídit řídící systém,“ dodal Hruška.

První etapa rekonstrukce se sice chýlí ke konci, lidé, kteří v okolí elektrárny bydlí, by měli být ještě trpěliví. Dělníci totiž využívají přístupové cesty a lávku přes Mrlinu. „Omlouváme se všem lidem, kterých se to týká. Budeme se snažit stavbu neprodlužovat,“ dodal Hruška.

Investorem je MVE Nymburk, dodavatelem stavby Hydropol Project & Management a.s.