Strach z ekologické zátěže a z dalších ohrožení krajiny. Takové byly pocity obyvatel obcí Polabí poté, co před dvěma lety společnost RWE představila projekt na výstavbu obří paroplynové elektrárny (PPE), která měla stát u Mochova.

V květnu letošního roku podepsali starostové devíti obcí včetně předsedů občanských sdružení memorandum o vzájemné spolupráci proti výstavbě elektrárny.

RWE Přesouvá plány do jiných zemí

Tento týden zveřejnila společnost informaci, že kvůli celkovému vývoji energetiky na evropském a německém trhu zatím pozastavuje práce na zmíněném projektu a chce se zaměřit na lokality v Polsku, případně v Turecku. „Chceme tuto investici ještě znovu posoudit právě v kontextu nových priorit koncernu RWE. V tuto chvíli bychom si rádi podrželi opci na realizaci tohoto projektu. Definitivně chceme rozhodnout o případné výstavbě elektrárny do roku 2018. Projekt je z naší strany kompletně připravený k realizaci, jsme vlastníky pozemků a hotová je také studie EIA,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský.

Občanské sdružení:Informace nejsou pravdivé

Z jeho slov je jasné, že obce a města kolem Mochova nemají zdaleka vyhráno. K prohlášení společnosti se vyjádřila také občanská iniciativa NE ELKTRÁRNĚ, která vznikla před dvěma lety jako nesouhlasná reakce obyvatel bydlících v okolí chystané stavby.

„Bereme úterní rozhodnutí RWE jako dobrou zprávu, ale jsme obezřetní. Po dobu přípravy této stavby jsme zaznamenali mnoho různých spekulací a zavádějících informací. Ostatně i zpráva o pozastavení projektu obsahuje nepravdy.“ říká Milan Ptáčník, předseda občanského sdružení Mochov – místo pro život.

Podle něj to, že RWE tvrdí, že projekt je již připravený a dokonce je údajně hotové i posouzení vlivu na životní prostředí, není pravda. „Jednání o odprodeji posledních pozemků v držení Římskokatolické farnosti v Čelákovicích s Pražskou Arcidiecézí nejsou uzavřena a setkala se s významným odporem místních farníků. Navíc posouzení vlivu na životní prostředí neproběhlo a proběhnout nemůže, neboť řízení o povolení takové stavby nepokročilo do fáze, kde je vůbec možné posouzení a navíc se k EIA obyčejně vyjadřují i občané a dotčené orgány, kteří k neexistujícímu dokumentu jen těžko vypracují své připomínky. A záměr je v rozporu s územním plánem regionu a zároveň s energetickou koncepcí ČR i středočeského kraje,“ dodává Milan Ptáčník.

Obce a sdružení budou ve střehu

Občanské sdružení je prý připraveno zprávy z RWE i nadále sledovat a využít všech prostředků, aby taková stavba v kraji nemohla vzniknout ani v budoucnu. Ekologické zatížení by podle obačanského sdružení Mochov – místo pro život bylo extrémní, taková stavba by zcela změnila ráz krajiny i bezpečnost okolních obytných zón, které jsou několik set metrů od uváděného umístění stavby.

Ani starosta Čelákovic Josef Pátek si zdaleka není jistý tím, že to je konečný stav. „Rozhodnutí společnosti RWE vítám. Je vidět, že naše argumenty proti elektrárně byly správné,“ říká k pozastavení projektu PPE Mochov. „Případným dalším investorům však vzkazuji, že naše stanovisko k projektu zůstává i nadále stejné. Situaci budeme dál monitorovat, spolupráce obcí Středního Polabí sdružených v komisi proti PPE Mochov nekončí,“ dodal starosta Čelákovic.